Shromáždění při projevu nového etiopského premiéra Abiye Ahmeda v Addis Abebě přerušila exploze granátu. Etiopské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že si incident vyžádal jednu oběť na životě a 154 lidí bylo zraněno, deset vážně. Informovala o tom agentura Reuters.
Ethiopia's Prime Minister's chief of staff says 83 people were injured, 6 are in a critical condition following the grenade attack at rally in Meskel Sq. He did not confirm PM's earlier comments that people had died.
— will ross (@willintune) 23. června 2018
"Byl to granát. Někdo se ho snažil hodit na pódium, kde byl premiér," uvedl jeden z organizátorů shromáždění stoupenců jednačtyřicetiletého premiéra Seyouma Teshoma s tím, že v souvislosti s incidentem byli zadrženi tři podezřelí – dva muži a žena. Premiérova kancelář později potvrdila, že zbraní byl granát. Agentura AP s odkazem na svědka napsala, že útočník měl na sobě policejní uniformu a byl zadržen.
Premiéra z místa odvezla ochranka. Následně v televizním projevu incident označil za "neúspěšný pokus sil, které nechtějí jednotnou Etiopii". Zda si incident vyžádal mrtvé, zprvu nebylo jasné. Premiér sice v projevu hovořil o několika mrtvých, následně ale jeho kancelář uvedla, že nikdo nezemřel. Ministerstvo zdravotnictví nakonec oznámilo, že 154 lidí bylo zraněno a jeden člověk přišel o život.
Premiér hovořil na náměstí v Addis Abebě před davem stoupenců, kteří drželi transparenty s nápisy jako: "Jedna láska, jedna Etiopie". Desetitisícům shromážděných premiér vzkázal, že změny nastanou brzy a budou nezvratné.
Abiy Ahmed, který úřad zastává od dubna, obyvatele druhé nejlidnatější africké země překvapil, když oznámil, že propustí desetitisíce vězňů a otevře státní firmy soukromým investorům. Rovněž se vyslovil pro bezpodmínečné usmíření se sousední Eritreou.
The scene after grenade explosion during a rally organized for Pm Dr Abiy Ahmed. There are some casualties and three suspects are in police custody according to @OromiaMedia
— Ethiopian Press (@EthUpdates) 23. června 2018
Picture: Kiya Hararghe. #Ethiopia pic.twitter.com/xlF1bPEN61
S reformami nejsou ale spokojeni všichni. Někteří Etiopané u hranice s Eritreou proti usmíření protestovali. Tigrejská lidová osvobozenecká fronta, která je stranou v etiopské vládní koalici a uplynulých 27 let byla dominantní silou v etiopské vládě, uvedla, že příměří bylo oznámeno dříve, než o tom jednal kongres vládnoucí strany.
Mezi Etiopií a Eritrejí panovalo napětí od konce války v letech 1998–2000. Poválečná mezinárodní komise totiž rozhodla, že město Badme a několik dalších území připadne Eritreji, což Etiopie odmítla akceptovat a ze sporného území nestáhla vojáky. Eritrea proto Etiopii obvinila z okupace.
Obnovení diplomatických styků Eritrea podmínila etiopským souhlasem s poválečnou hranicí. Nový etiopský premiér se nicméně zavázal, že bude usilovat o usmíření se severními sousedy.
Eritrea dříve patřila k Etiopii, v roce 1991 ale získala po 30 letech bojů samostatnost. Obě země se spolu v letech 1998 až 2000 utkaly v další válce. Při novém konfliktu přišlo o život na 70 000 lidí.
Eritrejský velvyslanec v Japonsku na Twitteru útok odsoudil.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist