Francouzi a Němci společně vyvinuli koncept nového evropského tanku Euro Main Battle Tank (EBMT). Jde o první pokus zkombinovat národní technologie k výrobě nové generace evropských tanků.

Stroj vyvinula společnost KNDS, která vznikla spojením německé firmy Krauss-Mafei Wegman (KMW) a francouzského Nexteru. EMBT je složen z podvozku německého tanku Leopard 2 a ze střelecké věže ráže 120 mm francouzského tanku Leclerc.

Právě integrace elektronického a mechanického rozhraní mezi hlavní a podvozkem byla největší výzvou při sestavování nového tanku.

Podle projektového manažera Rudolfa Neuhause je koncept EMBT prvním krokem na cestě ke spolupráci mezi firmami Nexter a KMW. "Teď se jedná pouze o předváděcí výrobek, příště se ale budeme chtít zaměřit na výrobu prototypu nebo na předsériovou výrobu," říká Neuhaus.

Francois Groshany, vedoucí programu pásových obrněných systémů Nexteru, uvedl, že EMBT je díky samonabíjecí věži ve srovnání s tankem Leopard 2 zhruba o šest tun lehčí. Úsporu hmotnosti je tak možné využít k instalaci dalšího vybavení, jako jsou zbraňové systémy nebo silnější pancéřování. Tank je možné osadit i kanonem vyšší ráže.

Představený model tanku, který je ovšem plně funkční, má prověřit možnost spojení německých a francouzských technologií a je předstupněm spolupráce na budoucích evropských tancích, které by měly vstoupit do provozu ve třicátých letech 21. století.

Francouzská a německá vláda už nyní připravují nový evropský model tanku v rámci programu Main Ground Combat System (MGCS). V něm by stejně jako v případě EMBT měli Němci vyvinout podvozek a Francouzi střeleckou věž. Podle plánů by se měl prototyp MGCS představit za dva roky a ve výzbroji evropských armád by se mohl objevit mezi roky 2030 až 2035.