Setkáním v Singapuru se Donald Trump a Kim Čong-un mohou zapsat do dějin. Proč a jak, vysvětlují následující otázky a odpovědi.
Proč je setkání označováno za historické?
Ještě nikdy se úřadující americký prezident nesetkal s vůdcem severokorejského komunistického režimu. Až dosud se jednání o severokorejských jaderných zbraních vedla v rámci šestičlenné skupiny států, kde byla i Čína, Rusko, Japonsko a Jižní Korea. Že Trump souhlasil s přímou schůzkou s Kimem, považuje Pchjongjang za uznání toho, že Severní Koreu Američané považují za sobě rovný jaderný stát.
Co od schůzky očekává Trump?
Oficiálně chce americký prezident demontáž severokorejských jaderných zbraní i zařízení na jejich výrobu a konec testů balistických raket. Toto je ovšem nerealistické očekávání pro první schůzku, Severní Korea má jaderné zbraně jako pojistku přežití režimu. Trump chce především ukázat americkým voličům, že je schopný vyjednávač: za úspěch bude vydávat už samotný fakt, že se schůzka uskutečnila.
Co od schůzky očekává Kim?
Především peníze a zrušení mezinárodních sankcí vůči Severní Koreji a potom záruky, že USA nezaútočí na režim a nepokusí se svrhnout vládnoucí rodinu. Je pravděpodobné, že může nabídnout jisté ústupky v jaderném programu (konec testů balistických raket nebo likvidace jaderné střelnice, jejíž destrukci Kim nedávno ukázal médiím) výměnou za dodávky surovin a potravin či za půjčky a přístup k mezinárodnímu trhu.
Jaký mají ke schůzce postoj dosavadní američtí spojenci?
Většina globálních hráčů spíše vítá, že se summit koná, i když k tomu mají různé důvody. Jihokorejci tvrdí, že když se jedná, nehrozí útoky. Soul by rád, aby výsledkem summitu byl příslib, že Severní Korea uzavře s Jižní 65 let po konci války mírovou dohodu. Evropané i Japonci ovšem mají strach, že Trump příliš snadno přistoupí na nějaký pro ně méně výhodný kompromis ve snaze, aby mohl summit představit jako úspěch. Panuje obava, že takové podobné dvoustranné schůzky bez ohledu na spojence se stanou modelem Trumpova prezidentství, a tím pádem podkopou dosud budované svazky mezi západními partnery.
Jaký je postoj Číny?
Peking se obával, že severokorejský vůdce hraje příliš riskantní hru a že by se mohl domluvit s USA tak, aby to pro Čínu nebylo výhodné: že by třeba Severní Korea přestala fungovat jako nárazník amerických vojsk v Jižní Koreji, kdyby se v dlouhodobé perspektivě obě Koreje začaly domlouvat na sjednocení. Že Kim Čong-un přiletěl do Singapuru letadlem čínských aerolinií, se považuje za jeden z důkazů, že Severní Korea se s Čínou domluvila na společném postupu.
Kde je role Ruska?
SSSR stál po druhé světové válce u zrodu Severní Koreje. Rusko se teď drží v pozadí, ale hlídá své ekonomické zájmy, jako je plánovaná stavba plynovodu, pro případ, že se Severní Korea začne hospodářsky rozvíjet. S Čínou Rusko v Koreji pojí jeden zásadní zájem: omezit americký vliv v Asii.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist