Páteční letecké neštěstí na Kubě si podle nejnovější bilance vyžádalo 110 mrtvých, včetně pěti dětí, a tři zraněné. Oznámil to v sobotu kubánský ministr dopravy Adel Yzquierdo. Úřady přitom doposud hovořily o 107 mrtvých.

Ministr uvedl, že mezi mrtvými je 99 Kubánců a 11 cizinců. Havárii přežily pouze tři kubánské ženy, které se však nacházejí v kritickém stavu. Zahraniční oběti havárie podle ministra zahrnují šest mexických členů posádky, dva turisty z Argentiny a jednoho z Mexika a dva cestující ze Západní Sahary, píše server BBC.

Kubánské úřady v sobotu rovněž oznámily, že nalezly jednu ze dvou černých skříněk havarovaného letadla. Boeing 737-200 mířil z metropole do východokubánského Holguínu a havaroval krátce po startu z havanského letiště.

Ministr uvedl, že nalezená černá skříňka je v dobrém stavu. Vyjádřil naději, že brzy bude objevena také druhá černá skříňka. Příčiny nehody zatím nejsou známy, očití svědkové nicméně tvrdí, že letadlo před pádem na zem hořelo, píše BBC.

Na Kubě v sobotu kvůli páteční havárii začal dvoudenní státní smutek. Havárie je podle agentury Reuters největším kubánským leteckým neštěstím za téměř 30 let.

Mexická společnost Global Air, známá také pod názvem Aerolíneas Damojh, která havarovaný boeing vlastnila, stroj pronajímala aeroliniím Cubana de Aviación. Podle ní posádku tvořili dva piloti, mechanik a tři letušky.

Podle kubánských médií se záchranářům z letounu, který se krátce po startu z havanského mezinárodního letiště Josého Martího zřítil na maniokovou plantáž, podařilo vyprostit tři těžce zraněné ženy a jednoho muže. Všichni byli v kritickém stavu převezeni do nemocnice, kde muž později zemřel.

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel, který navštívil místo neštěstí, řekl, že úřady provádějí identifikaci obětí a že zjišťují příčinu nehody.

Poslední velká havárie civilního letadla se na Kubě stala v listopadu 2010. Při zřícení stroje kubánské společnosti Aero Caribbean za špatného počasí tehdy zahynulo všech 68 cestujících, včetně 28 cizinců.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist