Migrace a kvóty jsou to nejdůležitější, co je třeba v Evropské unii řešit, je vzkaz, který si mohli odnést z páteční debaty konference Globsec od českého premiéra Andreje Babiše. Měl se slovenským kolegou Peterem Pellegrinim a viceprezidentem Marošem Šefčovičem debatovat o budoucnosti Evropské unie, ale během úvodního projevu opustil připravený text, který vyzdvihoval ekonomické úspěchy České republiky, a vysvětloval, proč je z českého pohledu špatně vícerychlostní sjednocování Evropy.
„Všechny členské státy by měly být u všech diskusí a mít právo se připojit později,“ řekl Babiš.
Poté se ale věnoval volným úvahám na téma, že největším nebezpečím pro Česko v souvislosti s Evropskou unií je špatná ochrana vnějších hranic EU a kvóty na přijetí migrantů.
„Některé členské státy ještě pořád nepochopily, jak je pro nás nebezpečí migrace důležité a jak jsou kvóty nesmyslné a že nikdo jiný než my nebude rozhodovat o tom, kdo u nás bude pracovat a žít. To je naprosto nepřijatelné,“ řekl Babiš už mimo připravený projev a rozvíjel myšlenku, že Česko má klesající kriminalitu, je podle něj šestou nejbezpečnější zemí na světě.
„Naši lidé se cítí bezpečně a budeme ještě bezpečnější, až budeme rozhodovat o migraci sami. Je důležité, aby (ostatní) pochopili, že máme své hodnoty,“ řekl český premiér.
Schengenský systém podle něj nemá logiku, pokud v něm je Řecko, ale ne Chorvatsko nebo Bulharsko, vnější hranice EU se tak nedá efektivně chránit.
Jedním dechem ale zároveň dodal, že být členem EU je pro Česko důležité, stejně jako je důležité dosáhnout jednotného trhu. „Budoucnost by měla být o tom, že rozhodující slovo by měly mít členské sáty, ne Evropská komise,“ řekl Babiš.
„Problém diskuse v Evropě jsou ty blbé kvóty, nefunguje to a rozděluje to Evropu a pro mě je to nejdůležitější téma, protože v i Česku máme extrémní strany, jako je německá AfD, které hovoří o czexitu,“ řekl Babiš později v diskusi.
Babišova vyjádření byla v ostrém kontrastu s naprosto proevropským a konstruktivním vystoupením slovenského premiéra Petera Pellegriniho, který sice také zmínil nebezpečí migrace, ale držel se tématu, proč je pro Slovensko členství v EU (a NATO) prospěšné.
Účastníci v sále si tohoto rozdílu všimli a po konci debaty, kde se ještě hovořilo i o budoucím rozpočtu Evropské unie, to mezi sebou komentovali. „Z pohledu toho, co středoevropské země chtějí dosáhnout v EU ohledně budoucího rozpočtu, takové projevy nejsou užitečné, takový tón nevypadá dobře zejména v porovnání s jeho slovenským kolegou,“ komentoval projev českého premiéra Martin Michelot, zástupce ředitel think-tanku Europeum.
Euro a rozpočet
Na otázku moderátora, zda se Babiš necítí při jednání v EU pod tlakem, aby Česko zavedlo společnou měnu, jako představitel země, která není v eurozóně, řekl, že nikoli.
„Jsme připraveni, každý ale potvrzuje, že musí být nějaká reforma eurozóny, takže čekáme na to, co se změní,“ řekl Babiš.
A na otázku z publika, jaké má Česko priority ohledně budoucího rozpočtu EU po roce 2020, Babiš uvedl, že bude trvat na tom, aby větší slovo při rozdělování peněz měly členské státy, a ne Evropská komise, na kterou v přítomnosti jejího viceprezidenta Maroše Šefčoviče během svých vystoupení několikrát slovně ostře zaútočil.
„Rozdíl mezi tím, co potom z Bruselu dostaneme a co zaplatíme, nebude velký, proto budeme trvat na tom, abychom měli větší vliv na užití peněz, které dostaneme z Evropy. Teď se pořád musíme komise ptát, zda nemůžeme peníze z jednoho programu použít na jiné programy. A komise v odpovědi není příliš rychlá,“ řekl Babiš s tím, že chce podpořit růst většími investicemi. „Mám rád beton, nemám rád konference,“ uzavřel své vystoupení na konferenci Globsec Andrej Babiš.
Na záznam vystoupení obou premiérů se můžete podívat zde:
Šest zemí EU nesplnilo požadované limity kvality ovzduší, komise je pošle před soud. Česko se mu těsně vyhnulo
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist