Europoslanci ve čtvrtek přijali rezoluci, v níž odsoudili únorovou vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. V dokumentu zároveň vyzvali Slovensko k maximálnímu úsilí o nezávislé vyšetření této tragické události, na němž by se měl podle nich podílet Europol.

Vyzvali také Evropskou komisi a jednotlivé státy EU, aby připravili legislativu na ochranu novinářů v Evropě.

Europoslanci v dokumentu připomněli, že vražda novináře Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové je už druhým smrtelným útokem na novináře v unijní zemi za půl roku. Loni v říjnu zemřela na Maltě po bombovém útoku novinářka Daphne Caruanová Galiziová, která psala o organizovaném zločinu a také o podezřeních na nepravosti vysokých politiků z okruhu maltského premiéra.

Dokument zmiňuje také Kuciakovu práci, konkrétně to, že se zaměřoval na vyšetřování daňových podvodů a praní špinavých peněz. Ve svém nedokončeném článku mapoval aktivity italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich, Antonina Vadaly, na blízké spolupracovníky nedávno odstoupivšího slovenského premiéra Roberta Fica.

Kuciakova vražda vyvolala na Slovensku masové demonstrace a politickou krizi, která vyústila ve Ficovu demisi. Koalice se pak dohodla na nové vládě, v níž zůstala většina ministrů Ficova kabinetu.

Rezoluce připomněla, že Kuciak už loni podal na veřejném státním zastupitelství žalobu poté, co mu vyhrožoval slovenský podnikatel. Podle Kuciaka ani šest týdnů po podání oznámení policie případ neřešila. EP vyzval slovenského nejvyššího státního zástupce, aby se tímto trestním oznámením police zabývala.

Slovenská europoslankyně z vládní strany Směr-sociální demokracie Monika Smolková označila některé informace v rezoluci za zkreslené, například má výhrady ke kritice svobody médií na Slovensku. "V hodnocení (nevládní) organizace Reportéři bez hranic skončilo Slovensko na 17. místě světového žebříčku svobody tisku," řekla Smolková.