Desetitisíce Slováků ve čtvrtek opět vyrazily do ulic vyjádřit nespokojenost s politickou situací v zemi, kterou otřásla vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Lidé v Bratislavě a více než desítce dalších měst požadovali odvolání policejního prezidenta Tibora Gašpara, který je podle nich symbolem politického vlivu na výkon spravedlnosti.
Premiér Peter Pellegrini výzvy k jeho odchodu odmítl s tím, že rozhodování vlády musí být založeno na faktech, a ne na emocích.
V Bratislavě dorazilo podle médií na centrální náměstí Slovenského národního povstání okolo 30 tisíc lidí. Stejně jako předchozí demonstrace akci uspořádalo hnutí Za slušné Slovensko, které od Kuciakovy únorové vraždy pravidelně protestuje proti stavu státu.
Protesty, kterých se v březnu účastnily až statisíce lidí, vedly k pádu vlády Roberta Fica a vytvoření nového kabinetu vedenému jeho stranou Směr. Podle organizátorů demonstrací se však řada věcí, které lidem vadí, nezměnila.
"Žádáme důsledné vyšetření vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové za účasti mezinárodního týmu," řekl člen organizačního týmu Juraj Šeliga.
Mezi lidmi se objevovaly transparenty jako "Všechny Ficovy loutky a kašpárkové, ztraťte se z veřejného života", další nápisy vyzývaly k předčasným volbám. Demonstranti tím dávali najevo, že považují obměnu vlády za kosmetickou úpravu, která nezbavila Fica klíčového vlivu na chod země.
Několik tisíc lidí dorazilo k obdobným protestům rovněž v dalších západoslovenských městech Žilině či Nitře, kde byla účast srovnatelná s březnovými demonstracemi. V Košicích, Banské Bystrici, Prešově či Popradu účast podle médií znatelně poklesla, neboť přišlo nanejvýš několik stovek lidí. Stejně jako v Bratislavě však slibovali, že budou v protestech pokračovat, dokud vláda nesplní jejich požadavky.
Tím zásadním je odvolání Gašpara. Jmenování člověka nespojeného s dosavadní politickou reprezentací by podle organizátorů protestů mělo zaručit nezávislejší vyšetření Kuciakovy vraždy a zlepšit obraz policie v očích veřejnosti.
"I běžná zkušenost lidí s policií způsobila, že patříme k zemím s nejnižší důvěrou lidí v policii," řekla během bratislavské demonstrace novinářka Zuzana Petková.
Premiér Pellegrini však demonstrantům vzkázal, že by odvolání Gašpara bylo důkazem toho, že policie byla v područí politické moci, což odmítá. "Jako předseda vlády nemohu dopustit, abychom čistě emočně podléhali tlakům jisté skupiny. Naše rozhodnutí musejí být založena na faktech, číslech, argumentech. Nemůžeme řídit zemi na základě emocí," řekl po schůzce s českým prezidentem Milošem Zemanem ve Vysokých Tatrách.
Za Gašparovo odvolání se ve čtvrtek naopak opět vyslovil prezident Andrej Kiska, který změny ve vedení policejního sboru podporuje dlouhodobě. "Již při jmenování vlády a při rozhovoru s ministrem vnitra jsem řekl, že výměna klíčových lidí v policii, mezi které patří i policejní prezident, je klíčovou věcí k tomu, abychom mohli začít budovat důvěru lidí v policii. Nemáme šanci tuto důvěru vrátit, pokud nedokážeme v nejbližších dnech zrealizovat tak nesmírně důležitou věc, jakou je odstoupení policejního prezidenta," prohlásila hlava státu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist