Tanec, sport, ohňostroje a nápadná absence vojenské přehlídky. Takové byly podle agentury Reuters hlavní rysy víkendových oslav "Dne slunce" v Pchjongjangu, tedy výročí narození zakladatele KLDR a její vládnoucí dynastie Kim Ir-sena 15. dubna 1912.

Loni byla součástí slavností přehlídka vojenské techniky včetně nejnovějších balistických raket komunistického režimu a letošní změna programu jen dokládá diplomatický trend z posledních měsíců.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v této době poprvé navštívil Čínu a oznámil plány na schůzky s lídry Jižní Koreje a Spojených států. I oslavy Dne slunce měly diplomatický rozměr, neboť je obohatilo vystoupení čínského baletního souboru. Na fotografiích pořízených státními médii se Kim se svojí manželkou usmívá nejen vedle tanečníků, ale také po boku šéfa oddělení zahraničních vztahů Komunistické strany Číny Sung Tchaa.

Sung stál v čele čínské delegace vyslané na slavnosti v Pchjongjangu. Při nedělním setkání s ním Kim prohlásil, že se s čínskými umělci osobně setkává z úcty k čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a že chce vykročit do "nové fáze rozvoje" vztahů mezi oběma zeměmi.

Usmiřovací kurz severokorejské diplomacie podle Reuters začal novoročním projevem, v němž Kim otevřel cestu k účasti svých sportovců na zimních hrách v jihokorejském Pchjongčchangu. Za deset dní se má Kim na jižní straně hranice rozdělující Korejský poloostrov setkat se svým protějškem Mun Če-inem, čímž se nejspíše zapíše do historie jako první severokorejský lídr, který od 50. let vstoupil na území Jižní Koreje.

Americký prezident Donald Trump řekl, že s Kimem plánuje jednat v květnu nebo na začátku června, avšak řada amerických představitelů stále na nenadálé snahy o sbližování ze strany Pchjongjangu nahlíží skepticky. Jižní Korea a síly OSN pod vedením USA jsou technicky vzato stále vůči KLDR ve válečném stavu poté, co korejská válka v roce 1953 skončila příměřím, nikoli podepsáním mírové dohody.

Jihokorejský deník Munhwa ilbo v úterý napsal, že obě strany projednávají plány na trvalé ukončení války během nadcházejícího summitu, přičemž se odvolával na nejmenovaného činitele obeznámeného s rozhovory.

Podle listu by se obě Koreje mohly také zabývat stažením části vojáků od těžce opevněné demilitarizované zóny na hranicích.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist