Zatímco se celý svět snaží na základě studia tweetů amerického prezidenta Donalda Trumpa odhadnout, zda Spojené státy udeří na Sýrii či nikoli, vojenští experti se snaží odhadnout, zda by případný nálet byl úspěšný.

Rusko totiž do Sýrie přemístilo dva moderní systémy protivzdušné obrany S-400 Triumf, které zatím nikdy nebyly vyzkoušeny v reálném boji. Jasné ale je, že představují silnějšího protivníka než zastarávající systém S-300, který má ve vybavení syrská armáda.

V polovině března náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov prohlásil, že pokud budou v ohrožení životy ruských vojáků v Sýrii, Moskva vydá rozkaz zlikvidovat zdroje nebezpečí, ať to budou letadla nebo lodě.

Ruští komentátoři ve své většině soudí, že Washington se s Moskvou dohodl na tom, že ruští vojáci zůstanou na svých základnách a Američané zasáhnou jen objekty syrské armády. V některých arabských médiích se objevily zprávy, že nejcennější bojovou techniku, především relativně moderní stíhačky Mig-29, syrská armáda přemístila na ruskou základnu v Latákiji.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se