Syrská armáda byla uvedena do pohotovosti v souvislosti s možným americkým útokem. Oznámila to v úterý Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle ní se na armádních pozicích a na základnách začala provádět ochranná preventivní opatření. Spojené státy pohrozily odvetnou akcí za sobotní útok ve východní Ghútě. Podle SOHR a dalších skupin šlo o chemický útok, při němž zahynuly desítky lidí. Sýrie stejně jako její spojenec Rusko ale zprávu o použití chemických zbraní popřely. Americký prezident Donald Trump pohrozil odvetou, o níž se má rozhodnout rychle.
Rusko v úterý v Radě bezpečnosti OSN vetovalo americký návrh rezoluce, který požadoval vytvoření mezinárodního orgánu pro vyšetření odpovědnosti za chemické útoky v Sýrii. Následně však neprošla ani rezoluce předložená Ruskem, která požadovala vytvoření expertního výboru pro vyšetření útoku. Washington žádal o prošetření stavu chemických zbraní v zemi. Následně však neprošla ani rezoluce předložená Ruskem, která požadovala vytvoření expertního výboru pro vyšetření útoku.
"Tato rezoluce je naprostým minimem, které může rada učinit v reakci na útok," prohlásila podle agentury Reuters americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová po hlasování o americkém návrhu rezoluce. Pro návrh USA hlasovalo 12 z 15 členů rady, Rusko a Bolívie byly proti a Čína se zdržela hlasování. K přijetí stačilo devět hlasů, Rusko však jako jeden z pěti stálých členů využilo právo veta, čímž rezoluci zablokovalo.
Následně však hlasováním neprošla ani Ruskem navrhovaná rezoluce o vytvoření expertního výboru. Podle agentury Reuters ve prospěch rezoluce hlasovalo šest členů RB OSN, sedm bylo proti a dva se zdrželi. Proti byly mimo jiné Spojené státy, Británie a Francie. Podle Haleyové byla rezoluce nepřijatelná, protože by nezajistila nezávislé vyšetřování z důvodu, že by Rusku dala možnost vetovat závěry vyšetřovatelů.
Podle SOHR syrská armáda vyhlásila v pondělí večer 72hodinovou pohotovost a posiluje své pozice.
Organizace Sound and Picture, která působí na východě Sýrie, v úterý oznámila, že se z Búkamálu, což je syrský post u irácké hranice, evakuoval íránský personál i členové šíitského Hizballáhu. Írán i libanonský Hizballáh patří ke spojencům Damašku.
Podle tureckých sdělovacích prostředků je americký torpédoborec Donald Cook vyzbrojený střelami Tomahawk ve vzdálenosti 100 kilometrů od syrského pobřeží. Poblíž je i další, stejně vyzbrojený torpédoborec Laboon. Tankovací letadlo podle serveru Infowars vyslalo do oblasti britské letectvo.
Ruská armáda ruší signál amerických vojenských dronů v Sýrii a vážně tak narušuje operace amerických ozbrojených sil. Oznámila to v úterý televize NBC News s odvoláním na informované americké činitele. S rušením menších bezpilotních aparátů Pentagonu začali Rusové před několika týdny v obavě, že USA připravují odvetu za údajné chemické útoky syrské armády ve východní Ghútě.
Ruští operátoři podle NBC News narušují nebo blokují signály z navigačních satelitů, které americké drony využívají při orientaci v prostoru. Podle amerických expertů je to operace poměrně snadná. Může ale způsobit, že bezpilotní přístroje budou vykazovat poruchy nebo se zřítí. Do pozemních stanovišť americké armády navíc napadené drony vysílají chybné údaje o své poloze.
Rušení signálů GPS ze strany Ruska bylo poprvé zaznamenáno před čtyřmi lety při ruské okupaci ukrajinského Krymu. Rusové tehdy blokovali signál pro bezpilotní aparáty OSN, které monitorovaly situaci. Drony několik dní nemohly být používány.
Aby dohlédl na reakci Washingtonu na dění v Sýrii, zrušil Trump cestu na nadcházející summit Amerik v Limě, která měla být jeho první oficiální návštěvou Latinské Ameriky.
Místo Trumpa pojede do peruánské metropole viceprezident Mike Pence.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist