Během protestů na území Pásma Gazy zabila izraelská armáda 16 Palestinců, přes 1400 dalších lidí bylo zraněno. K nezávislému vyšetřování střetů vyzval generální tajemník OSN António Guterres.
"(Guterres) vyzval zainteresované osoby, aby předešly jakékoli činnosti, jež by mohla způsobit další oběti, a zejména aby se vystříhaly opatření, která by mohla ohrozit civilisty," informoval mluvčí OSN Farhan Haq.
Situace v Pásmu Gazy se "v následujících dnech může vyostřit", konstatoval tajemník pro politické záležitosti OSN Tayé-Brook Zerihoun. "Izrael musí dodržovat své závazky vyplývající z mezinárodních lidských práv a humanitárního práva. Smrtící zbraně by se měly používat jen v krajním případě, pokud si to vyžádá oběti, věc by měla být vyšetřena," uvedl Zerihoun.
Izraelský list Haarec v sobotu informoval o nahrávce, z níž je patrné, že izraelští vojáci střelili do zad osmnáctiletého mladíka, který běžel směrem od hraničních zátarasů a nikoho v tu chvíli neohrožoval. Palestinec zemřel.
Disturbing footage from @Joo_Gaza of a Palestinian boy being shot down today by an Israeli sniper while running AWAY from the Gaza buffer zone pic.twitter.com/nZ7kdGeXxC
— Liam O'Hare (@Liam_O_Hare) March 30, 2018
Izrael obvinil radikální hnutí Hamás z toho, že páteční masové protesty na hranicích Pásma Gazy byly z jeho strany cílenou provokací a aktem terorismu. "To, co jsme včera viděli, byl organizovaný akt terorismu," sdělil mluvčí izraelské armády Ronen Manelis. Podle něj se nedá mluvit o tom, že by v Pásmu Gazy proběhl poklidný protest, mnoho Palestinců se chovalo násilně a útočilo na izraelské vojáky kameny a zapálenými předměty. Izraelští vojáci stříleli pouze na ty účastníky demonstrace, kteří se násilností dopouštěli, uvedl Manelis.
"Jakkoli má Izrael právo chránit své hranice, použití síly musí být vždy přiměřené," uvádí se v jejím prohlášení. Evropská unie znovu vyzývá k otevření Pásma Gazy a apeluje na palestinské strany, aby zvýšily úsilí a palestinské samosprávě umožnily převzít nad Gazou plnou kontrolu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil útok Izraele za nelidský a kritizoval Západ, který odsoudil tureckou vojenskou intervenci v syrském Afrínu, za dvojí přístup.
V neděli se opřel přímo do izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a nazval ho teroristou. "My máme co dělat s teroristy, vy ale nikoli, protože jste sami teroristický stát," vzkázal Erdogan Netanjahuovi na shromáždění se svými stoupenci v Adaně. "Jste okupantem. A jste také teroristou," dodal.
Netanjahu vojákům pogratuloval za to, že umožnili zemi v klidu oslavit svátek pesach. "Izrael jedná rázně a odhodlaně, aby chránil svou svrchovanost a bezpečnost svých občanů," řekl.
"To, co jsme včera viděli, byl organizovaný akt terorismu," sdělil v sobotu mluvčí izraelské armády Ronen Manelis. Podle něj se nedá mluvit o tom, že by v Pásmu Gazy proběhl poklidný protest, mnoho Palestinců se chovalo násilně a útočilo na izraelské vojáky kameny a zapálenými předměty. Izraelští vojáci stříleli pouze na ty účastníky demonstrace, kteří se násilností dopouštěli, uvedl Manelis.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás vyhlásil sobotu za den státního smutku a požádal OSN, aby palestinským demonstrantům poskytla ochranu.
Vedení hnutí Hamás uvedlo, že pět z 16 zabitých Palestinců bylo příslušníky jeho vojenského křídla, pode Izraele k Hamásu náleželo osm mrtvých. Podle některých zdrojů neměl střet 16, ale 15 obětí.
Většina ze 1400 lidí, kteří byli v pátek zraněni, vyhledali ošetření kvůli zásahu slzným plynem. Nemocnice aš-Šífa v Pásmu Gazy uvedla, že v pátek přijala 284 zraněných, většina z nich byla postřelena. Mezi zraněnými bylo 70 osob mladších 18 let a 11 žen.
Palestinské protesty organizuje několik skupin z Pásma Gazy, v čele s radikálním hnutím Hamás, které tuto oblast ovládá. Cílem akce, naplánované až do poloviny května, je návrat Palestinců na nyní izraelská území.
"Před sedmdesáti lety jsme odtamtud odešli a teď jsme se rozhodli vrátit do naší země," řekl agentuře AFP šéf skupiny Islámský džihád Chálid Batš, jeden z organizátorů akcí. Měl na mysli rok 1948, kdy na části někdejší Palestiny vznikl stát Izrael. Podle plánu OSN měly tehdy vzniknout v Palestině dva státy – židovský a arabský.
Protestů se účastnilo na 30 000 lidí, z nichž někteří házeli kameny na izraelské vojáky a zapalovali pneumatiky. Asi tisíc Palestinců v sobotu protestovalo i na Západním břehu Jordánu.
Zradikalizované Francouze chce pravice zavřít do "Guantánama" nebo je zbavit občanství a vyhostit
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist