Moskva v pátek oficiálně označila trojici českých diplomatů v Rusku za nežádoucí osoby a dala jim lhůtu do 5. dubna pro opuštění země. České ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení oznámilo, že tento krok, který je reakcí na vypovězení trojice ruských diplomatů z Prahy, předpokládalo a že ho bere na vědomí.

"Na ministerstvo zahraničí Ruské federace v Moskvě byl dnes odpoledne povolán český chargé d'affaires, kterému byla předána nóta, v níž jsou ruskou stranou tři čeští diplomatičtí zástupci označeni za tzv. nežádoucí osoby, a musí tak i se svými rodinnými příslušníky opustit území Ruské federace nejpozději do 5. dubna 2018," sdělila v pátek mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Vedením diplomatické mise v Moskvě po odjezdu velvyslance Vladimíra Remka, který své působení v ruské metropoli ukončil letos k 31. lednu, byl jako chargé d'affaires pověřen Petr Kroužek.

Ruské ministerstvo zahraničí informovalo zástupce celkem 23 zemí, že recipročně vypovídají stejný počet jejich diplomatů působících v Rusku. Vyhostilo tak celkem 59 diplomatů. Kromě Česka mezi zeměmi byly například Austrálie, Kanada, Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Polsko, Ukrajina, skandinávské země či tři pobaltské republiky. V případě čtyř zemí – Belgie, Maďarska, Gruzie a Černé Hory – si Moskva vyhradila právo vypovědět příslušný počet diplomatů v budoucnu.

Ruské diplomaty kromě výše zmíněných 27 zemí vypověděly ještě USA a Británie. Vypovězení 23 britských diplomatů Rusko oznámilo již v polovině března, o vykázání 60 amerických diplomatů ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov informoval ve čtvrtek. Diplomaty z ruské mise vypovědělo také NATO. O něm se páteční prohlášení ruského ministerstva zahraničí nezmínilo

Novičok má v českém výzkumu významné místo, tvrdí Moskva. Rusko vypoví západní diplomaty, USA kvůli tomu zvažují další kroky

Jako první do budovy ruského ministerstva zahraničí v pátek dorazili velvyslanci Británie, Francie a Německa, krátce poté přijel i italský velvyslanec. 

Vůči Londýnu, s nímž už jednu výměnu po 23 diplomatech absolvovala, přitom Moskva přitvrdila, když Brity požádala, aby stáhli další své lidi z Ruska a vyrovnali tak počet ruských diplomatů, kteří zbyli v Británii. 

Spojené království tak musí z Ruska stáhnout dalších více než 50 diplomatů. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová to řekla v sobotu. Moskva také dodala, že k vyhoštění diplomatů západních zemí z Ruska vedly britské provokativní akce. 

Britské ministerstvo zahraničí označilo reciproční odpověď Ruska za politováníhodnou. "Ale ve světle předchozího ruského chování jsme to očekávali," citoval Reuters britské prohlášení. V něm Londýn zopakoval, že na základě všech dostupných důkazů neexistuje jiný závěr, než že vinu za otravu Skripala a jeho dcery nese Rusko.

Litva, která stejně jako Česko vyhostila tři ruské diplomaty a která nyní musí tři své diplomaty z Ruska stáhnout, označila postup Moskvy za nevyvážený. "Litva má v Rusku méně diplomatů než Rusko v Litvě," uvedlo litevské ministerstvo zahraničí.

Německý velvyslanec Rüdiger von Fritsch po odchodu z ruského ministerstva zahraničí prohlásil, že Rusko musí odpovědět na otázky týkající se obvinění z otravy Skripala. Ministr zahraničí Heiko Maas v Berlíně uvedl, že Německo zůstává otevřeno dialogu s Moskvou. Dnešní krok Ruska podle něj není překvapením.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist