Britská policie se domnívá, že bývalý dvojí agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija byli poprvé vystaveni nervové látce u vchodových dveří jejich domu v anglickém Salisbury. Byla tam největší koncentrace látky, informovala ve středu agentura Reuters. Británie z útoku nervovým toxinem obviňuje Moskvu, která to odmítá.
"Specialisté dosud identifikovali největší koncentraci nervové látky na domovních dveřích bydliště," uvedla britská policie.
"V této fázi našeho vyšetřování se domníváme, že Skripalovi přišli do styku s nervovou látkou nejdřív na jejich domovních dveřích," řekl šéf protiteroristického oddělení londýnské policie Dean Haydon a dodal, že vyšetřování se z velké části soustředí na bydliště Skripalových a okolí.
Ruští vyšetřovatelé oficiálně požádali Británii o právní pomoc při vyšetřování otravy Julije Skripalové. Podle čtvrteční zprávy agentury Interfax žádá Moskva o podrobnosti o okolnostech zločinu a o kopii vyšetřovacích spisů a zdravotní dokumentace.
Ruské vedení si opakovaně stěžuje, že britská strana o pátrání po pachateli chemického útoku Moskvu neinformuje a odmítá s ruskými vyšetřovateli spolupracovat. Ve středu ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že pokud Londýn na spolupráci nepřistoupí, zahájí Rusko vlastní vyšetřování. Jeho součástí je i žádost o právní pomoc.
Nutnost zabývat se incidentem zdůvodňuje Rusko tím, že Julija Skripalová má ruské občanství. Držitelem ruského pasu je podle dostupných informací i její otec, který má ovšem také britské občanství.
Informace o otravě Sergeje Skripala, který britské rozvědce vyzradil desítky ruských špionů v západní Evropě, byl v Rusku zatčen, odsouzen do vězení a nakonec spolu s dalšími vyměněn za skupinu ruských špionů odhalených v USA, Moskva nepožaduje.
Skripal a jeho dcera Julija mají jen minimální šanci na přežití
V rozhovoru se zpravodajkou BBC v Rusku řekla Skripalova neteř Viktoria Skripalová, že on i jeho dcera mají minimální šanci na přežití. Dodala, že dlouhodobá prognóza dvojice "opravdu není dobrá". I kdyby Skripal a jeho dcera přežili, budou do konce života invalidní, uvedla Skripalová.
Řekla také, že Skripalova matka o incidentu dosud neví. "Naší hlavní starostí bylo, abychom naši babičku uchránili, aby nic nezaslechla a nic se nedozvěděla," řekla Skripalováv rozhovoru, který BBC zveřejnila v úterý. Pravda by podle ní mohla být pro devadesátiletou ženu osudná. Agentova neteř rovněž uvedla, že rodina netuší, kde je dvojice hospitalizována.
Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce Novičok
Šestašedesátiletý Skripal a jeho 33letá dcera jsou od útoku ze 4. března, kdy byli nalezeni v bezvědomí na veřejné lavičce, v kritickém stavu a podle britských vyšetřovatelů možná utrpěli trvalé poškození mozku.
Aféra kolem otravy Skripala a jeho dcery ještě více poškodila už tak chladné vztahy mezi Moskvou a Západem. Sedmadvacet zemí včetně velké většiny členských států EU či Spojených států vypovědělo ruské diplomaty. Britský ministr zahraničí Boris Johnson ve čtvrtek prohlásil, že Rusko mezinárodní reakci na útok nervovou látkou podcenilo.
Nový Zéland chce podpořit Británii, ale nenašel žádné ruské špiony
Nový Zéland zakáže vstup do země všem ruským diplomatům, kteří byli v minulých dnech vypovězeni z téměř třiceti zemí světa. Oznámila to ve Wellingtonu novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.
Nový Zéland chtěl vyjádřit solidaritu s Londýnem, ale žádný špion se podle Ardernové na ruské ambasádě ve Wellingtonu nenašel. Vláda sedmatřicetileté novozélandské premiérky se pak dostala pod palbu kritiky za to, že prý nezaujala vůči agresivnímu jednání Ruska dostatečně tvrdý postoj.
Předsedkyně vlády si proto chce vyžádat soupis všech ruských diplomatů, kteří byli v minulých dnech v jiných zemích označeni za nežádoucí.
Podle novozélandského ministra zahraničí Winstona Peterse Rusko ve svých špionážních aktivitách ostrovní stát neopomíjí, přestože žádní špioni na tamní ruské ambasádě nejsou. Výzvědné služby Moskvy údajně proti Novému Zélandu působí ze zahraničí.
Zakázat vstup do země ruským diplomatům vypovězeným z ostatních států podle ukrajinské agentury Unian chce i Kyjev. Ukrajinský prezident Petro Porošenko se ale energicky zapojil už do akce vyhošťování, když za nežádoucí osoby nechal označit třináct Rusů.
Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce Novičok
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist