Odvetu za chemický útok na bývalého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury původně chystalo jen několik málo zemí. Británie očekávala, že ruské diplomaty ze svého území vyhostí zhruba pět států Evropské unie. Nakonec se ale do odvety zapojila skoro dvacítka zemí Evropské unie, Američané či Kanaďané. Podle Londýna není žádné jiné věrohodné vysvětlení, než že za útokem chemickou látkou novičok na Skripala a jeho dceru stojí Moskva.
Šest členských států EU ale nesáhlo k žádné reakci – nepošlou domů žádné Rusy, ani nestáhnou svého velvyslance z Moskvy ke konzultacím, což udělalo Bulharsko. Jde o Slovensko, Rakousko, Řecko, Kypr, Maltu, Portugalsko a Slovinsko. Jejich důvody jsou různé, často jde o ekonomické zájmy. Není ale vyloučené, že se některé z těchto zemí k vyhošťování ještě přidají, podobně jako Belgie a Lucembursko, které to udělaly později než ostatní země unie.
Česko vypoví tři ruské diplomaty, kteří jsou podle něj ve skutečnosti agenty ruských tajných služeb. "Česká republika stojí jednoznačně na straně našeho spojence," tedy Británie, řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Rusko jakýkoliv podíl na útoku popírá.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.