Tvrzení Moskvy, která spojuje Česko s vývojem a výrobou nervové látky novičok, použité při útoku v Británii počátkem měsíce, je lež, zopakoval český premiér v demisi Andrej Babiš v centrále NATO v Bruselu. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na společné tiskové konferenci s Babišem prohlásil, že aliance nemá důvod pochybovat o britském hodnocení, podle kterého je za útok v jihobritském Salisbury s velkou pravděpodobností odpovědné právě Rusko.
"Spekulace o produkci látky novičok (nováček) v České republice jednoznačně a zcela odmítáme, je to skutečně lež," prohlásil Babiš. Připomněl, že pokus o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery 4. března v Salisbury bude také dnes odpoledne a večer jedním z témat nynějšího summitu Evropské unie.
Podle Babiše je důležité především to, aby členské země EU v kauze Skripal postupovaly společně. Na jednání si hodlá vyslechnout postoje ostatních členských zemí, především těch velkých.
"Já jsem v očekávání, co řeknou ostatní členské země," řekl Babiš. Podle něj je důležité hlavně to, jak se k věci postaví velké členské země. "Jsme připraveni podpořit naše spojence," zdůraznil český premiér s tím, že je důležité především to, aby se evropská osmadvacítka domluvila na společném postupu.
Britská premiérka Theresa Mayová na vrcholné unijní schůzce zopakuje, že podle Londýna je za útokem Rusko, její ministr zahraničí Boris Johnson zmiňuje přímo ruského prezidenta Vladimira Putina.
"Tuto záležitost nastolím, protože je zřejmé, že ruská hrozba nerespektuje hranice," řekla Mayová novinářům. Rusko je podle ní hrozbou všem. Pokus o vraždu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery podle ní jednoznačně zapadá do vzorce ruského agresivního chování z posledních let.
Návrh závěrů čtvrteční schůzky spojuje další evropské kroky s tím, jak Rusko zareaguje na opakované výzvy mezinárodního společenství, aby odpovědělo na britské otázky a spolupracovalo s Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Je možné, že návrh textu šéfové států a vlád ještě přitvrdí, o nějakých nových sankcích však EU v této chvíli oficiálně neuvažuje.
"Myslím, že potřebujeme využít všechny diplomatické nástroje, které máme k dispozici. Musíme vyjádřit solidaritu britskému lidu, ale také musíme věc vyšetřit a musíme být velmi odpovědní," řekl při příchodu na summit Alexis Tsipras, premiér Řecka, které má ke spojování Ruska s útokem v Salisbury chladnější přístup.
Moskva obvinění z útoku odmítá. Ve středu Rusko v oficiálním dokumentu předaného vyslanectvím zařadilo ČR mezi státy, které pracovaly na vývoji armádního jedu novičok.
"Je zapotřebí objasnit, proč v 'případu Skripalových' obvinili absolutně neodůvodněně Rusko, když vývoj (látky) pod západním kódovým označením 'novičok' probíhal ve Velké Británii, USA, Švédsku a České republice," píše se v dokumentu.
Diplomaté upozorňují, že jazyk závěrů unijní schůzky by mohl být vůči Rusku ještě o něco tvrdší než pondělní prohlášení ministrů zahraničí bloku. Především Řecko a Itálie se ale podle dostupných informací snaží použité formulace mírnit. EU dá navíc najevo, že - stejně jako NATO - čeká ruskou spolupráci s Británií i mezinárodními organizacemi. Unie svůj další postup přizpůsobí tomu, jak se Moskva v této kauze zachová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist