Česko by mělo dát více peněz na obranu, řekl Jens Stoltenberg Hospodářským novinám. Ve čtvrtek bude s generálním tajemníkem NATO jednat český premiér Andrej Babiš. Stoltenberg je ostrý vůči Rusku a zároveň se nebojí, že by Spojené státy vedené prezidentem Donaldem Trumpem oslabovaly své závazky vůči spojencům v Evropě.

HN: Co může český premiér Andrej Babiš čekat, že mu řeknete o českém členství v NATO, ať už jde o pozitivní, či negativní stránku tohoto členství?

Jsme vděčni za české příspěvky ke společné obraně, včetně příspěvku k posílené předsunuté přítomnosti v Litvě, za ochranu vzdušného prostoru na Islandu a v Pobaltí. Jsme také vděčni za český příspěvek do misí v Afghánistánu a Kosovu. Česká republika stojí v čele našeho úsilí vyvinout ty správné nástroje pro ochranu před chemickými, biologickými a jadernými hrozbami. Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově je unikátním místem pro sdílení zkušeností, technologií a nejlepších postupů na to, jak se bránit proti chemickým zbraním. Toto úsilí je velmi důležité s tím, jak se přizpůsobujeme novým bezpečnostním výzvám – což jsme právě viděli na nedávném chemickém útoku ve Velké Británii.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se