Na Slovensku pokračovaly protesty proti slovenské vládě a za nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové za účasti mezinárodních vyšetřovatelů. V Košicích se sešlo podle odhadů 15 tisíc až 20 tisíc lidí. V Bratislavě a Prešově byli mezi řečníky i příbuzní zavražděných. V Bratislavě šlo o největší demonstraci od protikomunistických mítinků v roce 1989. V hlavním městě se sešlo dle odhadů 30 až 50 tisíc lidí. Celá akce trvala asi hodinu a obešla se bez incidentů.

"Slovensko je v posledních dnech otřeseno tak, jak dlouho nebylo. Chceme se postavit za slušnou a demokratickou zemi," řekli z pódia v úvodu demonstrace její organizátoři, občanští aktivisté Juraj Šeliga a Karolína Farská.

Demonstranti už v úvodu shromáždění křičeli "Dost bylo Fica" nebo "Odstoupit, odstoupit". Mnozí přišli s transparenty s nápisy jako například "Pozor, padá vláda" nebo "Chceme slušné Slovensko". Mnozí stejně jako během takzvané sametové revoluce v roce 1989 cinkali klíči nebo používali řehtačky.

Mezi prvními se z pódia přidal zástupce novinářů a také učitelů, z nichž část v minulosti stávkovala za vyšší mzdy. Předchozí jednobarevná vláda jim ale neustoupila.

Potlesk si vysloužil také odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák. "Možná jsme se naučili být lhostejní, naučili rezignovat při těch všech kauzách a skutcích, které se staly, či nestaly. Ale aby zabití člověka prošlo vedle nás a ztratilo se v čase, to by znamenalo, že jsme morálně rozvrácení," řekl z pódia oblíbený slovenský duchovní Bezák.

Na Slovensku vyšly do ulic měst protestovat desetitisíce lidí

Demonstrace svolali občanští aktivisté, již stáli za vzpomínkovými shromážděními za Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou. Konaly se před týdnem na Slovensku i v zahraničí a zúčastnily se jich tisíce lidí. Řada vysokých škol dala studentům na dnešek volno, aby se mohli demonstrací zúčastnit.

Stejně jako před týdnem se po skončení shromáždění v Bratislavě přesunulo několik stovek lidí k Úřadu vlády, kde skandovali hesla proti Ficovi a vládě. Akce se ale navzdory dřívějšímu varování premiéra, že hrozí útoky na veřejné budovy, obešla bez incidentů.

Protestující v Praze zase zcela zaplnili prostor před velvyslanectvím, dle odhadů jich byly dva tisíce. Přinesli si transparenty s nápisy "Nastal čas pre slušných ludí", "Vrah Fico" nebo "Fico už ma Sörös" v narážce na to, že slovenský premiér Robert Fico kritizoval prezidenta Andreje Kisku za loňské setkání s americkým finančníkem a filantropem Georgem Sorosem. Na akci vystoupilo několik řečníků a lidé skandovali "Chceme slušnou vládu" či "Fico do basy".

Slovenský premiér v uplynulých dnech občanské protesty zpochybňoval, opozici v souvislosti s její snahou vyslovit nedůvěru jeho vládě ve sněmovně obvinil z pokusu o státní převrat. Prezidenta Andreje Kisku slovenský premiér zase obvinil ze snahy o mocenské hry a z destabilizace země kvůli jeho návrhům na vypsání předčasných voleb nebo rekonstrukci vlády jako způsobu řešení politické krize po vraždě Kuciaka a Kušnírové.

Na možné narušení veřejného pořádku během demonstrací již ve čtvrtek upozornil slovenský policejní prezident Tibor Gašpar, podle kterého se na protesty chystá také takzvané tvrdé jádro fanoušků fotbalových klubů.

Organizátoři demonstrací vybídli veřejnost, aby během protestu respektovala jejich pokyny a také pokyny policie.

Demonstrace za nezávislé vyšetření vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky se pátek už konala v australském Sydney. Lidé nesli malé transparenty s hesly "#All for Jan" (Všichni za Jana). Zhruba 1500 lidí se podle organizátorů shromáždilo také před slovenským velvyslanectvím v Praze a zhruba 500 v centru Brna. Demonstrovalo se i jinde v zahraničí, v Berlíně se sešlo zhruba devět desítek lidí.

Před slovenskou ambasádou v Praze demonstranti cinkali klíči a zpívali hymnu

 

Na Slovensku vyšly do ulic měst protestovat desetitisíce lidí

Před slovenskou ambasádou v Praze demonstranti cinkali klíči a zpívali hymnu