Slovenský prezident Andrej Kiska ve čtvrtek vybídl k podpisu deklarace s premiérem Robertem Ficem a předsedou parlamentu Andrejem Dankem s cílem vyřešit politickou krizi v zemi, která nastala po vraždě novináře Jána Kuciaka. Dvoudenní návštěvu Slovenska v souvislosti se zastřelením reportéra a jeho partnerky zahájila delegace Evropského parlamentu. Ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který čelí tlaku opozice a části koalice na rezignaci kvůli Kuciakově vraždě, obvinil elitní prokurátor z jeho diskreditace kvůli vyšetřování podezření z uplácení Kaliňáka a jiného, již bývalého ministra.

"Je nezbytné, abychom společně vyjádřili důvěru a podporu orgánům činným v trestním řízení, které vraždu vyšetřují. Jako nejvyšší ústavní činitelé bychom se měli zavázat, že nutnou vzájemnou součinností přispějeme k vyřešení politické krize a uklidnění atmosféry v naší zemi," řekl Kiska, který schůzkou se zástupci nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita pokračoval v jednáních s parlamentními stranami o řešení krize.

Podle Kisky by se hlava státu, premiér a předseda parlamentu měli při připravované páteční schůzce například zavázat, že klidné protesty občanů nebudou označovat za pokus o převrat, který je řízen ze zahraničí.

Občanské protesty připravované na pátek v uplynulých dnech nepřímo zpochybňoval Fico, který také Kisku po jeho návrhu na zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb jako způsobu řešení krize důvěry lidí ve stát po vraždě novináře obvinil ze snahy o mocenské hry a z destabilizace země, opozici zase z pokusu o státní převrat.

Předseda parlamentu a šéf koaliční Slovenské národní strany Danko iniciativu prezidenta k podpisu společné deklarace uvítal.

Návštěvu Slovenska zahájila skupina europoslanců, která se postupně setkala s Kiskou, Ficem a Kaliňákem. Slovenský prezident uvedl, že vyšetření dvojnásobné vraždy je důležité pro celou EU.

Elitní prokurátor Vasiľ Špirko obvinil Kaliňáka, že politik v minulosti vydal pokyn k jeho diskreditaci kvůli vyšetřování podezření v případu možného uplácení Kaliňáka a exministra financí a dopravy Jána Počiatka v souvislosti s veřejnou zakázkou na ministerstvu vnitra. Špirko novinářům řekl, že v této záležitosti podá na Kaliňáka a vedení policie trestní oznámení pro podezření ze sabotáže. Policejní prezident Tibor Gašpar v reakci odmítl, že by se podílel na údajné diskreditaci Špirka.

Špirko je prokurátorem speciální prokuratury, která se na Slovensku zabývá kromě jiného nejzávažnější kriminalitou. Jako prokurátor kdysi sepsal trestní oznámení, které se týkalo možného uplácení Kaliňáka a Počiatka, již v minulosti založili společnou firmu. Dohlížel i na prověřování obchodní transakce mezi Kaliňákem a podnikatelem, který byl mezitím obviněn z daňového deliktu. Následně byl Špirko obviněn a spisy mu byly odňaty. Trestní stíhání Špirka prokuratura dříve zastavila a podezření z disciplinárního provinění ho zase minulý týden zprostila příslušná disciplinární komise prokurátorů.

Policejní prezident Gašpar novinářům řekl, že policie na základě informací tamní tajné služby SIS obvinila z blíže neupřesněných deliktů dva pracovníky daňových úřadů a jednoho z italských podnikatelů Diega Rodu, o kterých psal Kuciak. Gašpar to uvedl v reakci na středeční vyjádření Kisky, že SIS dlouhodobě upozorňovala členy vlády na působení mafiánské skupiny na východě země. Gašpar ale neřekl, kdy zmiňovanou trojici policie obvinila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist