Britská premiérka Theresa Mayová chce s Evropskou unií uzavřít největší obchodní dohodu, jakou kdy svět poznal. Mayová to řekla v projevu, ve kterém nastínila, jak si její vláda představuje budoucí vztahy s EU po brexitu. Tedy poté, co Spojené království přestane být členem unie. Dá se ale čekat, že země EU britské návrhy odmítnou jako neuskutečnitelné.

"Chci tu nejrozsáhlejší a nejhlubší dohodu, jaká je možná. Měla by zahrnout víc odvětví a mělo by se jednat o tak úzkou spolupráci, jaká v žádné obchodní dohodě nikde na světě neexistuje," řekla Mayová v projevu v Londýně.

Státy EU ale Brity dlouhodobě upozorňují, že si ohledně budoucích obchodních vztahů nemohou vybírat jen to, co se jim líbí, a zároveň odmítat plnění podmínek, které se k těmto výhodám vážou. Tento nesoulad nejspíš nerozptýlí ani páteční projev Mayové.

EU britskou vládu už delší dobu vyzývá, aby vysvětlila, jak konkrétně si vzájemné vztahy po brexitu představuje. Londýn to ale zatím neudělal a jeho představitelé jen obecně opakují, že vztahy musí být co nejužší. Žádné nové podstatné detaily přitom nenabídla ani Mayová.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se