Federální soud v USA odstranil jednu z překážek, která blokovala uskutečnění slibu prezidenta Donalda Trumpa postavit na hranicích s Mexikem zeď. Soud ve středu odmítl žalobu amerického státu Kalifornie, který napadl postup v udělování ekologických výjimek pro stavbu pohraniční bariéry.

Soudce Gonzalo Curiel tak svým verdiktem umožnil Trumpově administrativě nevyžadovat posudky dopadů na životní prostředí, které přitom bývají předmětem právních sporů, takže mohou stavbu výrazně prodloužit, případně zcela zablokovat.

Americká média v souvislosti s verdiktem upozornila na fakt, že prezidenta podpořil soudce, jehož nestrannost Trump během prezidentské kampaně zpochybnil. Tehdy Curiel řešil případ žaloby z podvodu podané na Trumpův projekt virtuální univerzity.

Curielovi rodiče do USA přišli z Mexika, což podle tehdejšího Trumpova prohlášení ve světle slibu postavit zeď mohlo ovlivnit soudcovu nestrannost. Sám Curiel se již narodil v USA, takže podle amerického práva je rodilým americkým občanem.