Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že chce v USA zakázat urychlovače střelby, které snadno umožňují úpravu poloautomatických zbraní na automatické. Příslušným úkolem již pověřil ministerstvo spravedlnosti. Podle sdělení Bílého domu Trump rovněž zvažuje zvýšení federálního věkového limitu pro koupi poloautomatických zbraní z nynějších 18 na 21 let. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump zpřísnění přístupu ke zbraním oznámil v reakci na střelecký masakr na floridské škole, kde 19letý Nikolas Cruz před týdnem zabil 17 lidí. Incident v USA opět rozproudil dlouhodobou debatu o regulaci prodeje zbraní.

"Podepsal jsem dokument, který žádá generálního prokurátora, aby navrhl zakázat součástky, se kterými lze z legálně držené zbraně vytvořit samopal," uvedl Trump. Zmíněným dokumentem vyzval ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, který z titulu své funkce zastává i úřad generálního prokurátora, aby omezení prodeje připravil.

Dostupnost urychlovačů střelby není v USA dosud nijak omezena, zařízení stojí zhruba sto dolarů (2000 korun) a při jeho nákupu obchodník neprovádí žádné kontroly zájemcovy minulosti v trestních rejstřících. Zařízení z běžně dostupných poloautomatických pušek vytvoří zbraň, ze které lze během minuty vypálit i několik set střel. Střelec totiž nemusí opětovně mačkat spoušť, kterou jen drží zmáčknutou, o střelbu v dávce se tak stará mechanismus díky zpětnému rázu.

Podle agentury Reuters by americký prezident svým nynějším krokem mohl obejít Kongres, kde podobný legislativní návrh zatím neprošel, a to navzdory loňskému masakru v Las Vegas, při kterém útočník zabil 58 lidí. K útoku použil zmíněný urychlovač střelby, což tehdy na toto zařízení přivedlo velkou pozornost veřejnosti.

Snahy zavést přísnější pravidla při prodeji střelných zbraní byly dosud v USA marné, přestože řádění střelců v zemi jen za posledních několik let zaplatily životem desítky lidí. Sám prezident omezení prodeje zbraní dosud nikdy nakloněn nebyl a netajil se podporou Národní asociace držitelů zbraní (NRA), mocné lobbistické organizace, která Trumpa podporovala ve volební kampani.

Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová v úterý zároveň uvedla, že Trump zvažuje zvýšit minimální věkovou hranici pro koupi poloautomatických pušek. Očividně jde o reakci na incident z minulého týdne, kdy devatenáctiletý útočník na floridské střední škole zastřelil 17 lidí.

Bílý dům v pondělí oznámil, že Trump podpoří zpřísnění systému bezpečnostních prověrek pro kupce zbraní.

Přestože nejnovější kroky stále nesplňují požadavky aktivistů bojujících za zpřísnění zákona o držení zbraní, podle agentury Reuters představují jistý posun v postoji prezidenta, který se během své volební kampaně v roce 2016 těšil podpoře zbrojní lobby.

Otázka držení zbraní je v USA mimořádně citlivá, neboť právo držet a nosit zbraň je zakotveno v ústavě. Několik amerických států má navíc zákonné výjimky pro dlouhé střelné zbraně, jako jsou pušky či brokovnice, které mohou legálně vlastnit i děti. Například ve Vermontu či Minnesotě si se souhlasem rodičů mohou pušku koupit i 14letí, poznamenal deník The New York Times.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist