Při středeční střelbě na střední škole v Parklandu na jižní Floridě přišlo o život 17 osob. Uvedl to šerif okresu Broward Scott Israel. Dvě tamní nemocnice oznámily, že mají v péči 13 postřelených lidí, pět z nich je v kritickém stavu. Potvrdil, že útočníkem je devatenáctiletý někdejší student školy Nikolas Cruz, který byl ze školy vyloučen z kázeňských důvodů.

Devatenáctiletý Nikolas Cruz (agentury dříve uváděly jméno Nikolaus) je nyní ve vazbě a prokuratura v americkém státě Florida ho obvinila z sedmnáctinásobné úkladné vraždy. Pachatel, o kterém jsou vyšetřovatelé přesvědčeni, že jednal sám, ještě ve čtvrtek stane před soudem. Soud bude projednávat možnost jeho propuštění na kauci, informovala mluvčí státního žalobce Constance Simmonsová. Vzhledem k závažnosti činu ale podle ní nelze předpokládat, že Nikolas Cruz by měl dostat šanci být vyšetřován na svobodě.

Střelec měl podle agentury AP nejméně jednu samonabíjecí útočnou pušku AR-15 a několik zásobníků. V minulosti se choval agresivně ke své bývalé přítelkyni a byl po určitou dobu v péči psychiatrické kliniky, tam už ale více než rok nedocházel. V minulém roce byl Cruz vyloučen ze školy v Parklandu po rvačce s novým přítelem dívky, s níž předtím chodil, a přešel na jinou školu v tomtéž floridském okresu Broward.

Zemřel fotbalový trenér, který chránil studenty vlastním tělem

Mezi oběťmi středeční střelby na střední škole ve floridském městě Parkland je fotbalový trenér a bývalý člen ostrahy školy Aaron Feis, který před palbou chránil studenty vlastním tělem.

Oznámila to ve čtvrtek stanice Fox News, podle níž je Feis první ze 17 obětí, jejíž jméno přinesla místní média. Úřady zatím seznam postižených nezveřejnily. Všechny oběti už byly údajně identifikovány. Na jeho obětavost upozornili svědci střelby, připisované bývalému studentovi školy Nikolasovi Cruzovi.

Fotbalový tým školy v ranním tweetu oznámil, že se s "velkou lítostí dověděl o smrti Aarona Feise".

"Chránil studenty nezištně před střelcem. Zemřel jako hrdina a zůstane navždy v našich srdcích a vzpomínce," stojí v tweetu.

Policejní velitel už ve středu večer, kdy oznámil počet obětí, řekl, že je mezi nimi také trenér školy, i když jméno neuvedl. Později se pak objevily na Twitteru příspěvky, podle nichž je Feis naživu a bojuje v nemocnici o život.

"Raději než mluvit o zbabělém střelci, zabývejme se Aaronem Feisem, fotbalovým trenérem a členem ochranky střední školy Marjory Stoneman Douglas. Postavil se před mnoho studentů, aby je chránil před střelami. Právě o svůj život bojuje v nemocnici. Modleme se za něj," napsal uživatel Twitteru Scott Warner.

Hlavní trenér školního týmu Willis May listu Sun Sentinel řekl, že rodina dostala zprávu o Feisově úmrtí o středeční půlnoci.

Feis byl také člen školní ochranky a podle Maye zakročil, když do vysílačky dostal zprávu o hlasitých ranách ve školním objektu.

"Slyším to. Ne, to nejsou petardy," řekl, než se vydal na místo. "To byla poslední slova, která jsem od něj slyšel," sdělil May.

Sám byl v té době v kanceláři se čtyřmi hráči a trenéry a viděl, jak se střelec vmísil mezi prchající studenty.

"Byl to výborný chlap. Všichni ho měli rádi. Škoda, že musel takto odejít. Vždycky udělal vše pro to, aby nám bylo líp. Hodně jsme se od něj naučili," řekl o Feisovi hráč Gage Gaynor.

Feis působil na škole, kterou sám v roce 1999 absolvoval. Má ženu a dceru.

 

Střelba začala na škole Marjory Stoneman Douglas, která se nachází asi 72 kilometrů od Miami, ráno místního času. Podle informací dvou floridských senátorů útočník vešel do školy v plynové masce, nesl pušku, střelivo a kouřové granáty.

Pak spustil požární poplach a přiměl studenty a personál, aby vyšli ze tříd na chodbu. Pak do nich začal střílet. Několik set studentů uteklo na ulici nebo se schovávalo ve třídách, zatímco policie pátrala po útočníkovi.

Kromě policie na místě zasahovalo množství sanitek a hasičských vozů. V živém televizním vysílání pak byly vidět desítky studentů prchajících z budovy se zdviženýma rukama. K prchajícím se přidal také Cruz, když se snažil uniknout policii. Asi hodinu po střelbě byl Cruz zatčen ve vedlejším městě Coral Springs a podle policie při tom nekladl odpor. 

Šerif Israel upřesnil, že 12 obětí zemřelo uvnitř budovy školy, dvě těla byla nalezena venku u školy, další na ulici a dvě oběti podlehly zraněním v nemocnici. Mezi mrtvými byli studenti i dospělí.

Cruzův spolužák Daniel Huerfano, jemuž se podařilo z místa střelby utéct, si ho vybavuje jako nesmělého člověka. "Byl zvláštní, spíš samotář," řekl o něm.

Jiný student, Dakota Mutchler, byl Cruzovým přítelem, dokud byl na škole, ale po vyloučení se s ním nestýkal. "Postupně byl stále větší podivín," řekl o něm.

Vybavil si, že se Cruz na Instagramu zabýval tématem zabíjení zvířat. Svěřil se mu, že na dvoře svého domu trénuje střelbu z brokovnice. "Začal docházet za jednou mou známou a vyhrožovat jí, takže jsem to s ním skončil," řekl Mutchler. 

Sedmnáctiletá Victoria Olveraová řekla, že se na škole říkalo, že jestli tam někdo bude střílet, bude to právě Cruz. Také někteří učitelé podle stanice Fox News řekli, že existovaly "varovné signály". Učitel matematiky Jim Gard řekl, že škola učitelům rozeslala e-maily, aby Cruz nebyl do školy vpouštěn s batohem. "Byly s ním loni problémy, vyhrožoval studentům, myslím, že ho požádali, aby z prostor školy odešel," řekl Gard k situaci po Cruzově vyloučení.

Vedení dotčené školy si není vědomo, že by někdo škole vyhrožoval. "Nic nás nevarovalo, žádné telefonáty nebo hrozby," řekl ředitel Robert Runcie. Škola zůstane do konce týdne zavřená.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) údajně dostal před několika měsíci upozornění na vyhrožování střelbou ve škole na Youtube. Autora příspěvku, jímž je prý pachatel středeční floridské střelby, ale nevypátrala, informoval americký zpravodajský server BuzzFeed.

FBI na prohlášení, ve kterém budoucí útočník v reakci na jedno vložené video napsal: "Budu profesionálním školním střelcem", upozornil vlogger Ben Bennight pomocí e-mailu loni v září. Autor příspěvku použil uživatelské jméno Nikolas Cruz, což je i skutečné jméno muže zadrženého policií po středečním masakru.

Podle agentury AP leader bílé nacionalistické milice Jordan Jereb ve čtvrtek potvrdil, že Cruz byl členem jeho skupiny a že se účastnil jejich polovojenských cvičení v Tallahassee. Osobně ho prý však neznal.

Jereb AP řekl, že Cruz "jednal vlastním jménem a on jediný je odpovědný za to, co udělal".

Jereb dodal, že Cruz měl potíže s jednou dívkou, a vyjádřil názor, že výběr termínu útoku - na svatého Valentýna - nebyl nikterak náhodný.

Stejně jako bratr Zachary byl Nikolas adoptivním dítětem. Jeho adoptivní matka Lynda Cruzová zemřela loni v listopadu na zápal plic a adoptivní otec před několika lety na infarkt. Podle rodiny byli bratři po úmrtí Lyndy Cruzové v péči rodinného přítele.

Nikolas tam ale nebyl spokojen a přestěhoval se k jiné rodině na severu okresu Broward. Podle rodinného právníka tito lidé věděli, že má Cruz poloautomat AR-15 a přinutili ho umístit zbraň do zamykatelné skříně. Cruz od ní měl ale klíč.

Policie začala prověřovat, jaké stránky na internetu a na sociálních médiích Cruz navštěvoval, a podle šerifa Israele zjistila řadu velmi znepokojujících skutečností. Například na Instagramu Cruz zveřejnil své fotografie s brokovnicí a s pistolí, na dalších pózuje s obličejem zakrytým šátkem a ohání se dlouhými noži.

Jiné příspěvky obsahují výhrůžky typu "chci se svou AR-15 střílet lidi," "Chci umřít při zabíjení tun lidí," "Zabiju policisty, jakmile půjdou po dobrých lidech".

Aby Cruz mohl zbraň koupit, musel získat povolení.

Jedna z učitelek Melissa Falkowská se skrývala ve vestavěném šatníku s 19 studenty 40 minut, než je policisté vysvobodili. "Je velmi frustrující, že jsme udělali všechno, co jsme udělat měli, škola nás na tuto situaci připravila, a přesto je tolik obětí," řekla Falkowská.

Server CBS News zveřejnil krátké video z mobilního telefonu, na němž je vidět několik studentů ve třídě, jsou slyšet výstřely, hysterický křik a něčí výkřik "Bože můj". Některé děti slyšely výstřely skrz okna i výkřiky zasažených.

Politici včetně prezidenta Donalda Trumpa a také ruského prezidenta Vladimira Putina rychle kondolovali. Floridský republikánský senátor Marco Rubio ale ještě ve středu varoval před unáhlenými závěry v debatě o zpřísnění kontroly zbraní.

"Modlitby a soustrast rodinám a obětem té hrozné střelby na Floridě. Žádné dítě, učitel ani nikdo jiný by se v americké škole neměl cítit v nebezpečí," reagoval Trump na Twitteru. Floridský guvernér Rick Scott i Trump nařídili stáhnout na veřejných objektech vlajky na znamení smutku na půl žerdi až do pondělka. Scott o střelbě hovořil jako o "čirém peklu", ale odmítl se nechat zavléci do debaty o kontrole zbraní. "Musíme pokračovat v diskusi, jak lidi ochránit zákonem," řekl.

Trump ve čtvrtek v mimořádném vystoupení v přímém televizním přenosu označil za prioritu přijetí opatření, jež by lépe chránilo školy před útoky střelců. Zároveň slíbil vypořádat se s otázkou ozbrojování duševně narušených lidí.

Nezmínil se ale o problematice dostupnosti střelných zbraní v USA, která je po podobných útocích vždy předmětem ostrých polemik. Předtím na Twitteru Trump napsal, že středeční střelba byla dílem duševně nemocného člověka.

V televizi šéf Bílého domu prohlásil, že střelba přinesla "scény strašného násilí, nenávisti a zla". Celý národ se podle něj modlí za oběti a jejich rodiny. "Musíme také spolupracovat na vytvoření kultury obsahující důstojnost života, která vytváří hluboké a smysluplné lidské kontakty," dodal.

Rubio reagoval hned ve středu a řekl, že se stále neví, jak se devatenáctiletý Cruz ke zbrani dostal, ani další fakta. "Je třeba to zjistit, než dospějeme k unáhlenému závěru, že by tomu mohl předejít nějaký zákon," řekl stanici Fox News. Podle něj není vhodné, aby jeho kolegové v Senátu tento incident využili k výzvám ke zpřísnění kontroly zbraní.

Prezident Trump už v minulosti odmítl spojovat tento jev se snadnou dostupností zbraní.

Po listopadovém masakru v texaském kostele, při kterém zahynulo 26 lidí, Trump tvrdil, že problémem jsou duševní poruchy, nikoli zbraně.

Ve čtvrtek na svém twitterovém účtu znovu poukázal na to, že nebyl věnován dostatek pozornosti pachateli útoku a jeho chování v minulosti.

Předseda Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan ve čtvrtek vyzval zákonodárce, aby odstranili všechny právní mezery, které duševně nemocným lidem umožňují opatřovat si zbraně. 

"Jak víte, duševní zdraví je často velký problém, který způsobuje tyto tragédie," řekl Ryan novinářům. Zdůraznil, že je třeba zajistit, aby kdokoli, kdo je registrován s duševní nemocí, se už za žádných okolností ke zbraním nedostal.

Agentura Reuters ale připomněla, že Kongres, který ovládají republikáni, koncem roku 2016 rozhodl, že systém širších kontrol při prodeji zbraní se nebude týkat zájemců z řad duševně nemocných příjemců dávek sociálního zabezpečení. Postarali se o to republikánští zákonodárci, kteří svůj krok zdůvodnili tím, že jinak by duševně narušení lidé byli připraveni o své právo se ozbrojovat.

Předchozí přísnější opatření vlády bývalého prezidenta Baracka Obamy loni v únoru svým podpisem příslušné nové právní úpravy pomohl odstranit současný prezident Donald Trump.

Někdejší členka Sněmovny reprezentantů Gabrielle Giffordsová, která byla těžce zraněna při střelbě v roce 2011, na Twitteru po incidentu vyzvala politiky, aby skoncovali s "touto epidemií násilí páchaného střelnými zbraněmi".

"Je bezpečné posílat naše děti do školy? Jsme ve svých domech a městech v bezpečí? Navzdory smutku musíme sebrat odvahu a bojovat proti strachu. Kdybych mohla nabídnout ochranu 315 Američanům, kteří jsou každý den zastřeleni, udělala bych to," napsala Giffordsová.

Demokratický senátor Chris Murphy ve středu floridskou střelbu označil za tragédii a "důsledek nečinnosti" v otázce násilí páchaného střelnými zbraněmi. Podotkl, že masové střílení je specifický problém Ameriky.

Parkland je domovem 31 tisíců lidí a loni byl označen za nejbezpečnější město na Floridě.

Středeční útok je jedním z nejhorších útoků střelnou zbraní ve školním zařízení, v roce 2012 bylo v Connecticutu zabito 20 dětí a šest vyučujících. Podle skupiny Everytown for Gun Safety se jen letos uskutečnilo už 18 případů střelby ve školách včetně té nynější.

Ve floridské škole střílel mladík. Podívejte se na záběry z jeho zatýkání

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist