Již druhý americký soud zablokoval plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončení programu DACA poskytujícího víza mladým přistěhovalcům. Po lednovém rozhodnutí soudu v San Francisku se v úterý přidal se shodným verdiktem newyorský soudce, informovala agentura Reuters. Ministerstvo spravedlnosti se proti prvnímu rozhodnutí odvolalo k Nejvyššímu soudu.

Newyorský soudce Nicholas Garaufis vyhověl žalobám místní prokuratury či několika imigrantů a nařídil Trumpově vládě, aby pokračovala ve vydávání víz přistěhovalcům, kteří přišli do Spojených států jako děti se svými rodiči. Důvody, kterými ministr spravedlnosti Jeff Sessions v září vysvětlil chystané zrušení programu DACA, jsou podle soudce nedostatečné.

Sessionsovo ministerstvo tvrdí, že předchozí prezident Barack Obama nezákonně obešel Kongres, když program chránící až 800 tisíc přistěhovalců před deportací zavedl pomocí prezidentského výnosu.

Trump chtěl se zrušením dekretu spojit přijetí nového imigračního zákona, při jehož schvalování by demokraté výměnou za poskytnutí víz mladým přistěhovalcům označovaným pojmem "snílci" podpořili stavbu zdi na hranici s Mexikem či ukončení vízové loterie. Dohoda, o níž tento týden jednají senátoři, však stále není hotova.

Kvůli Trumpovu rozhodnutí zrušit program DACA se na soudy obrátilo hned několik států unie, ale i řada organizací a jednotlivců.

Tento pátek by odvolání ministerstva spravedlnosti měl řešit Nejvyšší soud, který se již v případě soudních pří o Trumpův výnos zakazující vydávání víz občanům skupiny většinově muslimských zemí přiklonil na stranu vlády.