Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una a formální hlava KLDR, jíž je předseda tamního parlamentu, si v pátek v jihokorejském Pchjongčchangu podali ruce s prezidentem Jižní Koreje Mun Če-inem.

Stalo se tak na zahájení zimních olympijských her. Informovala o tom agentura AP.

Sestra autoritářského vůdce KLDR Kim Jo-čong se v pátek stala prvním členem vládnoucího klanu ze Severní Koreje, který zavítal na území svého jižního souseda od války na Korejském poloostrově. Od této války (1950–1953) obě země ještě neuzavřely mírovou dohodu, a jsou tak technicky stále ve válečném stavu.

Kimova sestra, která je členkou nejvyššího orgánu vládnoucí strany, si potřásla rukou s jihokorejským prezidentem při zahajovacím ceremoniálu. Předseda severokorejského parlamentu Kim Jong-nam, který je formální hlavou KLDR, si podal ruku s prezidentem Mun Če-inem už při recepci před ceremoniálem. Před vstupem do salonku si udělal také společnou fotografii s prezidentem a jeho manželkou.

Kim Jong-nam se během ceremoniálu setkal i s generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem. "Tajemník se krátce setkal s předsedou Kimem, kterému znovu zopakoval,... že očekává a doufá, že se všechny strany zapojí do dialogu, aby tak mírovou cestou docílili denuklearizace Korejského poloostrova," řekl agentuře Reuters mluvčí OSN Farhan Haq.

A zatímco představitelé Severní Koreje si ruce s jihokorejským prezidentem podali, americký viceprezident Mike Pence se zatím přímému setkání se zástupci KLDR vyhýbá. Na recepci před ceremoniálem dorazil později a jen zběžně pozdravil zúčastněné, aniž by se posadil ke stolu.

Podle Pence chce autoritářské vedení KLDR účast na olympiádě využít k vlastní propagandě, a nikoli k zahájení dialogu, jak optimisticky doufá Soul. Pence také v Jižní Koreji zopakoval pevný postoj USA v sankcích západního společenství vůči KLDR kvůli jejímu jadernému programu.

Setkání představitelů USA, KLDR a Japonska dělalo už dlouho předem velké starosti vedení diplomatického protokolu. Podle něj mají na zahajovacím ceremoniálu OH být na nejvýznamnějších místech vždy šéf hostující země a předseda Mezinárodního olympijského výboru a okolo nich šéfové států návštěvnických zemí a další VIP hosté. Jenže mezi některými z nich panuje napětí – zejména mezi USA a Severní Koreou, jejichž lídři si loni dokonce vyhrožovali jadernou válkou. Japonsko má navíc napjaté vztahy jak s KLDR, tak s Jižní Koreou.

Na pátečním zahajovacím ceremoniálu stál Pence mezi jihokorejským prezidentem a japonským premiérem. Se severokorejskými vysokými představiteli Pence nehovořil, ač byl jen o řadu pod nimi.

KLDR vyslala na olympiádu asi pětisetčlennou delegaci, z níž téměř polovinu tvoří roztleskávačky, dále je v ní 140 členů uměleckého souboru, družstvo na předvádění taekwonda, 22 sportovců, vysocí činitelé a novináři. Podle spekulací médií jsou v delegaci i členové tajné služby.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist