Evropský parlament ve středu zbavil funkce jednoho ze svých místopředsedů, polského poslance Ryszarda Czarneckého, který svou polskou kolegyni přirovnal k vyděračům a udavačům v období nacismu. Pro jeho odvolání se vyslovilo 447 poslanců, zapotřebí bylo 376 hlasů.

Czarnecki označil europoslankyni Rózu Thunovou za "szmalcownika", což je polský výraz po člověka, který za německé okupace nejprve vydíral skrývající se Židy a pak - když je obral o všechny peníze a cennosti - je udal. Polský odboj trestal tyto zrádce smrtí.

Thunová ve francouzsko-německé televizi kritizovala poměry v Polsku za nynější konzervativní vlády, čímž se podle Czarneckého dopustila "udavačství" proti vlasti. Za urážku se odmítl omluvit, prý nemá za co.

Středeční rozhodnutí většiny EP označil za nepřijatelné politické gesto český europoslanec Jan Zahradil (ODS). "Pokud se dotčená paní poslankyně cítila uražena, mohla se domáhat satisfakce v Polsku u soudu. Europoslanci se ale rozhodli, že si na soudce zahrají sami a že pana Czarneckého za jeho politický výrok potrestají sami odvoláním z funkce místopředsedy parlamentu. Ty důvody potrestání jsou přitom čistě politické, jde o politický útok na svobodu projevu, což považuji za zcela nepřijatelné," uvedl Zahradil.

 

Související