Británie chce mít právo podepisovat nové obchodní smlouvy během přechodného období po vystoupení země z Evropské unie. V parlamentu v Londýně to ve čtvrtek řekl ministr pro brexit David Davis. Podle něj se nepotvrdily předpovědi, že Británii odhlasování odchodu z EU ekonomicky poškodí.
"Primární oblastí pro mě... je otázka našeho práva podepisovat obchodní smlouvy v průběhu přechodného období, abychom je mohli okamžitě uvést v účinnost po odchodu (z EU)," citovala Davise agentura Reuters.
Británie opustí osmadvacítku v březnu 2019. Do konce roku 2020 má ještě platit přechodné období, o jehož podmínkách bude Londýn s Bruselem jednat.
Davis poslancům sdělil, že odhadnout hospodářský dopad brexitu je mimořádně těžké a veškeré předpovědi renomovaných institucí prý selhaly.
"Každý prognostický model výkonu britské ekonomiky po referendu (o vystoupení z EU) od každé významné organizace - bank, vládních úřadů a dokonce i mezinárodních organizací - se ukázal jako mylný," prohlásil. Podle Davise to dokazuje mimo jiné fakt, že navzdory pesimistickým výhledům zaznamenává Británie rekordní růst zaměstnanosti.
Po referendu z roku 2016 zveřejnily pochmurné předpovědi o vývoji britské ekonomiky například Mezinárodní měnový fond a britská centrální banka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist