Británie chce mít právo podepisovat nové obchodní smlouvy během přechodného období po vystoupení země z Evropské unie. V parlamentu v Londýně to ve čtvrtek řekl ministr pro brexit David Davis. Podle něj se nepotvrdily předpovědi, že Británii odhlasování odchodu z EU ekonomicky poškodí.

"Primární oblastí pro mě... je otázka našeho práva podepisovat obchodní smlouvy v průběhu přechodného období, abychom je mohli okamžitě uvést v účinnost po odchodu (z EU)," citovala Davise agentura Reuters.

Británie opustí osmadvacítku v březnu 2019. Do konce roku 2020 má ještě platit přechodné období, o jehož podmínkách bude Londýn s Bruselem jednat.

Davis poslancům sdělil, že odhadnout hospodářský dopad brexitu je mimořádně těžké a veškeré předpovědi renomovaných institucí prý selhaly.

"Každý prognostický model výkonu britské ekonomiky po referendu (o vystoupení z EU) od každé významné organizace - bank, vládních úřadů a dokonce i mezinárodních organizací - se ukázal jako mylný," prohlásil. Podle Davise to dokazuje mimo jiné fakt, že navzdory pesimistickým výhledům zaznamenává Británie rekordní růst zaměstnanosti.

Po referendu z roku 2016 zveřejnily pochmurné předpovědi o vývoji britské ekonomiky například Mezinárodní měnový fond a britská centrální banka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist