Polský Senát v noci na čtvrtek schválil zákon, který trestá až tříletým vězením připisování jakékoli odpovědnosti za holokaust Polákům. Polsko si za normu, která čeká již jen na podpis prezidenta Andrzeje Dudy, vysloužilo kritiku Izraele, USA i Ukrajiny. Izraelští politici ve čtvrtek vyzvali premiéra Benjamina Netanjahua, aby odvolal izraelskou velvyslankyni v Polsku.

Polská konzervativní vláda vysvětluje prosazení zákona snahou, aby Poláci ani polský stát již nebyli obviňováni z nacistických zločinů. "Musíme dát světu jasný signál, že nedovolíme, aby bylo Polsko nadále uráženo," prohlásil podle listu Gazeta Wyborcza před hlasováním v Senátu náměstek ministra spravedlnosti Patryk Jaki, který byl iniciátorem textu.

Návrh zákona vyvolal diplomatickou roztržku mezi Izraelem a vládou ve Varšavě.

Netanjahu jej v minulosti přirovnal ke snaze o změnu historie a někteří tamní politici hovořili až o statisících Židů, za jejichž smrt nesou vinu Poláci.

Izraelský ministr dopravy Jisrael Kac ve čtvrtek řekl, že považuje přijetí zákona za "popření odpovědnosti a role Polska v holokaustu". Opoziční politik Jair Lapid uvedl, že "žádný polský zákon nemůže změnit historii". Izraelský parlament v prvním čtení přijal návrh zákona, který počítá až s pěti lety vězení pro ty, "kdo se pokusí popřít nebo zpochybnit vinu pomahačů nacistů při páchání zločinů na Židech".

K dění ve své vlasti se kriticky vyjádřil i předseda Evropské rady Donald Tusk, podle něhož vláda svým kontroverzním krokem Polsku spíše uškodila, než by mu pomohla.

Washington vyzval polské politiky k přehodnocení textu proto, že by zákon "mohl ohrozit svobodu projevu a akademické rozpravy".

"Všichni musíme dbát na to, abychom nebránili diskusi o holocaustu," uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Pokud by byl návrh schválen, obává se dopadu na vztahy Varšavy s USA a Izraelem.

Za "naprosto nepřijatelný" označil zákon i ukrajinský prezident Petro Porošenko; hrozí tresty i za popírání zločinů ukrajinských nacionalistů, včetně vyhlazování Židů a genocidy na Polácích ve Volyni, ležící v současnosti na západě Ukrajiny.

Kyjev to odmítá jako pokus o jednostrannou interpretaci historických událostí a snahu zobrazovat Ukrajince výlučně jako zločince a kolaboranty s nacisty. "Historická pravda potřebuje otevřený dialog, a ne zákazy," uvedl Porošenko.

Podle textu schváleného beze změn oběma komorami polského parlamentu může soud za používání výrazů jako "polské koncentrační a vyhlazovací tábory" udělit až tříletý trest vězení.

Podnětem bylo používání geografického označení "polský" i v souvislosti s nacistickými koncentračními a vyhlazovacími tábory na území okupovaného Polska, což roky popuzuje přinejmenším část polské společnosti a politiků. Mimo jiné bývalý americký prezident Barack Obama se svého času omluvil za to, že omylem hovořil o "polských táborech smrti". Tuto formulaci ke zděšení Poláků použil při návštěvě Varšavy v květnu 2012.

Na území Polska bylo za války zavražděno okolo dvou milionů Židů. Někteří historici připisují vinu částečně i Polákům. Podle amerického historika polského původu Jana Tomasze Grosse jsou Poláci odpovědni za smrt nejméně sta tisíc  Židů.

Podle polských médií není zcela jasné, jak se k zákonu postaví prezident Duda. Prezident v souvislosti s vyhrocenou debatou ve středu vyzval k uklidnění "emocí a hněvu", své stanovisko ke schválenému textu však nesdělil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist