Jen máloco z české politiky se dá srovnávat s německou. Ale prezidentský duel České televize před druhým kolem byl lepší, než ten mezi Angelou Merkelovou a Martinem Schulzem loni v Německu, hlavně díky moderátorce, domnívá se Hans-Jörg Schmidt, dlouholetý český zpravodaj německého listu Die Welt a dalších německojazyčných médií. "To byl neskutečný zážitek," řekl na otázku, co ho v posledních dnech v souvislosti s českými prezidentskými volbami nejvíce zaujalo.
Téma imigrantů a hlavně způsob, jakým ho Miloš Zeman použil na billboardech ve spojení se slovem "stop" (Stop Drahošovi, stop imigrantům), Schmidt srovnal s německou otázkou, kterou v posledních dnech kampaně vytáhl Zeman před pěti lety na Karla Schwarzenberga. "Čekal jsem něco takového a podle mě to bylo rozhodující, protože Drahoš podepsal onu výzvu vědců proti nenávisti," řekl Schmidt.
Prezident má obecně v Česku podle něj dost velký vliv na to, co si lidé myslí, a občané ho velmi citlivě vnímají. Žádné jiné téma Čechy prý nevytáčí tolik jako migrace – a Zeman v závěru vsadil na to, že v tomto tématu Drahoše pořádně vykoupe. Je to podle Schmidta věc, kterou nechce celý národ a Zeman čekal na skulinku, kterou by mohl proti Drahošovi použít – a plakáty se sloganem svazujícím Drahoše a imigraci a třeba i fotografie s kancléřkou Merkelovou z jiné příležitosti, ale daná do souvislosti s imigrací, to bylo přesně ono. "To by se v Německu stát nemohlo, protože to není fér," řekl Schmidt.
Pro Zemana bylo podle německého zpravodaje důležité, že se v debatě České televize choval vlastně nestandardně – jako státník – a měl pravdu v tom, že Drahoš je v politice amatérem. "Lidé si pak řekli, že nechtějí žádnou změnu, že vědí, co je se Zemanem čeká," řekl Schmidt. "Zeman pro ně byl zárukou, že se nic nezmění, zatímco u Drahoše si nebyli jisti, co by je čekalo právě kvůli tomu, že je nováčkem."
A vážně mínil i další poznámku o důležitém rysu, který odlišuje českou politiku od německé. "Češi mají větší smysl pro humor než Němci. Češi chtějí, aby politik byl i zábavný. Zeman je zárukou vtipů a zábavy, Drahoš znamená nudu. A Češi měli obavu, že by o takového vtipálka přišli. Myslím to opravdu vážně," řekl Schmidt.
Češi změnu nechtějí podle Schmidta ani proto, že nyní prožívají dobré hospodářské časy a chtějí, aby to tak zůstalo. "V Německu by Zeman s Klausem byli vynikajícími lídry Alternativy pro Německo," řekl Schmidt, pokud by chtěl hledat nějaké další paralely s německou politikou.
Pro Německo se po českých volbách podle Schmidta nic nemění. Němci vědí, že výkonné pravomoci má premiér a prezident je něco jako "republikánský monarcha". "V Německu ho nikdo nebere vážně a to se nezmění," řekl Schmidt, podle nějž pro média jsou zprávy o českém prezidentovi spíš do rubriky zajímavostí než politiky.
Během předchozích pěti let ve funkci byl Zeman v Německu jednou. "Němci jsou pro Čechy důležitější než opačně, samozřejmě. Víme, že země dobře funguje, hlavně hospodářsky, obchod také. A to všechno funguje dobře dlouho, na čemž se ani teď nic nezmění," tvrdí Hans-Jörg Schmidt.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist