Brazilský odvolací soud ve středu zvýšil trest v korupční kauze pro exprezidenta Inácia Lulu da Silva z devíti na 12 let. Trojice soudců vynesla verdikt jednomyslně, což populárnímu levicovému politikovi patrně znemožní kandidovat v letošních prezidentských volbách, uvedla agentura Reuters.

Rozsudek není pravomocný, obhajoba se proti němu hodlá odvolat.

Dvaasedmdesátiletý Lula da Silva, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, je považován za nejoblíbenějšího prezidenta v historii země. Za jeho vlády totiž tato největší latinskoamerická země zažila obrovský ekonomický boom a miliony jejích obyvatel se díky jeho štědrým sociálním programům dostaly z bídy.

Loni v červenci se Lula da Silva stal prvním exprezidentem, který byl za korupci odsouzen do vězení. Jeho kauza se týká luxusního bytu ve městě Guarujá, který měl podle prokuratury dostat jako úplatek od stavební firmy OAS, jež figuruje v obří kauze kolem státní ropné firmy Petrobras. Lula tvrdí, že je nevinný. Podle některých stojí verdikt jen na svědectví exšéfa firmy OAS Léa Pinheira, který byl už předtím v jiné kauze odsouzen k 16 letům vězení. Výměnou za nižší trest pak vypovídal.

"Pochybuji, že v této zemi je čestnější úředník než já," prohlásil Lula da Silva v pondělí na demonstraci ve městě Porto Alegre. Podpořit ho tam přišlo na 70 tisíc lidí, což byla podle brazilských médií největší demonstrace v dějinách tohoto milionového města na jihu země. Jeho ulice jsou také už několik dní polepeny plakáty s Lulovými černobílými fotkami a nápisy "nedovolte, aby ho zavřeli".

Na bezpečnost v Porto Alegre dohlíží na 4000 policistů, v pohotovosti je asi 1500 vojáků. Podle argentinského deníku Clarín hlídkují v přístavu vojenské fregaty.

Lulu podpořila i jeho nástupkyně v čele země exprezidentka Dilma Rousseffová, kterou v roce 2016 parlament sesadil kvůli neústavním manipulacím s výsledky rozpočtu. "Je nevinný. A tohle se děje v době, kdy jsou ostatní politici, s nahrávkami a kufříky, chráněni před spravedlností," prohlásila Rousseffová ve zjevné narážce na prezidenta Michela Temera.

Temer, který Rousseffovou z pozice jejího viceprezidenta předloni nahradil v nejvyšším úřadu, byl loni prokuraturou obviněn z přijímání úplatků a z maření vyšetřování. V obou případech ale soudnímu procesu zabránili poslanci, kteří Temera ke stíhání nevydali.

První kauza se týkala korupčního skandálu kolem masokombinátu JBS a zkaženého masa. Druhá souvisela s kauzou kolem firmy Petrobras. Maření vyšetřování se měl Temer dopustit tím, že údajně souhlasil s úplatkem za mlčení pro odsouzeného exšéfa dolní komory parlamentu Eduarda Cunhu. V kauze kolem Petrobrasu figuruje 16 firem, z nichž největší, stavební firma Odebrecht, uplácela vysoké politiky i v řadě zemí Latinské Ameriky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist