Zemětřesení o síle 7,9 stupně bylo v úterý zaznamenáno 250 kilometrů od břehů Aljašky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americkou geologickou službu USGS. Úřady vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami pro některé oblasti Aljašky a Kanady. Ničivé vlny nakonec do oblasti nedorazily a varování bylo po několika napjatých hodinách odvoláno, sdělila agentura AP. O škodách či zraněných zatím nejsou zprávy.

Podle Reuters byly otřesy zaregistrovány 256 kilometrů jihovýchodně od osady Chiniak, která se nachází na ostrově Kodiak v jižní části Aljašky. Zemětřesení, které udeřilo krátce po půlnoci místního času (10:31 SELČ), vycházelo z hloubky deseti kilometrů.

Agentura AP napsala, že otřesy pocítili i lidé nacházející se stovky kilometrů od epicentra, včetně aljašské metropole Anchorage.

Záplavy v důsledku přívalové vlny tsunami hrozily na pobřeží na jihu Aljašky, na Aleutských ostrovech a v některých oblastech západokanadské provincie Britská Kolumbie. Někteří tamní obyvatelé poslechli výzvu úřadů a evakuovali se do výše položených míst ve vnitrozemí. V jedné ze škol v okrese Kodiak vyhledalo podle AP útočiště kolem 500 lidí.

"Pokud se nacházíte v těchto pobřežních oblastech, přesuňte se do výše položených míst ve vnitrozemí," uvedl ve svém varování úřad v Anchorage.

K městu Kodiak měla přívalová vlna tsunami podle propočtů vědců dospět asi hodinu po zemětřesení, 90 minut po otřesech ale stále nebyly nebezpečné vlny spatřeny. Úřady proto varování před tsunami zrušily, i když upozornily obyvatele ohrožených pobřežních lokalit, aby byli nadále opatrní.