Nejméně tři lidé zemřeli při pondělní vlakové nehodě nedaleko Seattlu na západě Spojených států, kde při první cestě na nové trati vykolejil expresní vlak.

Informoval o tom mluvčí místních hasičů, podle něhož byla do nemocnic převezena více než stovka zraněných. Přes 70 lidí bylo hospitalizováno, deset z nich je ve vážném stavu.

Podle agentury AP předběžné vyšetřování ukazuje, že vlak zřejmě narazil do překážky na trati. Část soupravy se pak z železničního mostu zřítila na dálnici.

Nehoda se stala ve státě Washington u města DuPont, které leží asi 60 kilometrů jižně od Seattlu. Experti citovaní agenturou AP považují za možnou příčinu nehody vysokou rychlost soupravy. Údaje zadní lokomotivy, která zůstala neporušená, ukázaly, že v místě s přikázanou rychlostí 30 mil (48 kilometrů) za hodinu se vlak pohyboval rychlostí 80 mil (129 kilometrů) za hodinu. Podle AP se navíc touto vysokou rychlostí pohyboval ještě těsně před zakřiveným úsekem, kde je třeba zpomalit na necelých 50 kilometrů v hodině.

Signalizace přikazující snížení rychlosti je umístěna tři kilometry před zakřiveným úsekem, kde se nehoda stala. Kontrolní systémy, které snižují rychlost soupravy nebo omezují její zrychlení, zapnuty nebyly.

Havárie se stala na úseku trati, který prošel modernizací s cílem zrychlit spojení ze Seattlu směrem na jih o deset minut. Projekt stál 180 milionů dolarů (3,9 miliardy korun), železniční provoz na trati zajišťovala společnost Amtrak. Nový úsek procházel testováním od ledna letošního roku.

Podle šéfa dupontských hasičů Larryho Creekmorea zemřeli nejméně tři lidé a více než stovka byla převezena k ošetřením. AP dříve s odvoláním na nejmenovaný úřední zdroj uváděla šest mrtvých. Podle stanice CNN byly již prohledány všechny vagony, možné další oběti se však mohou nacházet v okolí. V soupravě cestovalo 77 pasažérů a sedm členů posádky.

"Nevím, co se přesně stalo," citovala agentura Chrise Karnese, který vykolejeným vlakem cestoval.

"Jediným vozem, který zůstal na kolejích, byla zadní lokomotiva. Několik vagonů visí z mostu," uvedl Karnes, který z nehody vyvázl bez zranění.

Prezident Donald Trump k nehodě uvedl, že se jen ukazuje nutnost investic do americké infrastruktury, jak to navrhuje.

"Sedm bilionů dolarů byla utraceno na Blízkém východě, zatímco naše silnice, mosty, železnice (a další) se rozpadají! Ale už ne dlouho!" uvedl s tím, že již brzy představí plán rozvoje infrastruktury.

U Seattle na západě USA vykolejil rychlík. Vagon spadl na dálnici

U Seattle na západě USA vykolejil rychlík. Vagon spadl na dálnici