Člen americké volební komise Matthew Petersen, kterého prezident Donald Trump nominoval k doživotní funkci soudce federálního soudu ve Washingtonu, prožil tento týden těžké chvíle na schvalovacím slyšení v Senátu. Sedmačtyřicetiletý Petersen nemá s vedením soudních sporů téměř žádné zkušenosti a senátorovi Johnu Kennedymu nedokázal odpovědět na několik základních otázek týkajících se amerického soudnictví.

Pozornost médií upoutalo video ze senátního slyšení, které na Twitteru zveřejnil zákonodárce Sheldon Whitehouse. "Tohle musíte vidět: Republikán John Kennedy se ptá jednoho z prezidentových kandidátů na obvodní soudce Spojených států na základní právní otázky a on neumí zodpovědět jedinou z nich. No páni," napsal o videu Whitehouse.

Kennedy ve videu zdvořile pokládá v rychlém sledu jednu otázku za druhou a na všechny dostává zápornou nebo velmi nejistou odpověď. "Pohled na to video je nesnesitelný," napsal hlavní právní analytik televize CNN Jeffrey Toobin.

Ukazuje se v něm, že Petersen má naprosto minimální zkušenosti s vedením soudních sporů, navíc nezná některé důležité principy amerického soudního systému. O úspěšnosti či neúspěšnosti jeho kandidatury na soudcovský post Senát teprve rozhodne. Média ale v souvislosti s rozhodnutím upozorňují na důvěrné Petersenovy vztahy s republikánskými politiky jak v Senátu, tak v Bílém domě. Ve federální volební komisi působí od roku 2008.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist