Člen americké volební komise Matthew Petersen, kterého prezident Donald Trump nominoval k doživotní funkci soudce federálního soudu ve Washingtonu, prožil tento týden těžké chvíle na schvalovacím slyšení v Senátu. Sedmačtyřicetiletý Petersen nemá s vedením soudních sporů téměř žádné zkušenosti a senátorovi Johnu Kennedymu nedokázal odpovědět na několik základních otázek týkajících se amerického soudnictví.

Pozornost médií upoutalo video ze senátního slyšení, které na Twitteru zveřejnil zákonodárce Sheldon Whitehouse. "Tohle musíte vidět: Republikán John Kennedy se ptá jednoho z prezidentových kandidátů na obvodní soudce Spojených států na základní právní otázky a on neumí zodpovědět jedinou z nich. No páni," napsal o videu Whitehouse.

Kennedy ve videu zdvořile pokládá v rychlém sledu jednu otázku za druhou a na všechny dostává zápornou nebo velmi nejistou odpověď. "Pohled na to video je nesnesitelný," napsal hlavní právní analytik televize CNN Jeffrey Toobin.

Ukazuje se v něm, že Petersen má naprosto minimální zkušenosti s vedením soudních sporů, navíc nezná některé důležité principy amerického soudního systému. O úspěšnosti či neúspěšnosti jeho kandidatury na soudcovský post Senát teprve rozhodne. Média ale v souvislosti s rozhodnutím upozorňují na důvěrné Petersenovy vztahy s republikánskými politiky jak v Senátu, tak v Bílém domě. Ve federální volební komisi působí od roku 2008.