Francouzská vláda odložila dlouhodobý plán snížit podíl jaderných reaktorů na výrobě elektrické energie do roku 2025 na 50 ze současných 75 procent. Nově vláda pracuje s časovým rámcem 2030 až 2035, uvedl v úterý v televizním interview ministr životního prostředí Nicolas Hulot. Uzavřeno má být až 17 reaktorů.

Podle ministra stále platí, že atomová energie by měla tvořit jen polovinu energetického mixu. Rok 2025 ale není reálný. S odložením plánu má vláda rok na to, aby si ujasnila, jaké reaktory zavře a kdy tak učiní.

"Podíl jaderných elektráren snížíme co nejdříve, nemůžeme to ale uspěchat, neboť riskujeme zvýšení emisí oxidu uhličitého a ohrožujeme energetickou bezpečnost země a pracovní místa," řekl ministr.

Plán na uzavření existuje zatím jen pro nejstarší atomovou elektrárnu Fessenheim na francouzsko-německé hranici. Uzavřena bude během pětiletého funkčního období prezidenta Emmanuela Macrona.

Uzavřeno by mělo být až 17 z 58 reaktorů, které jsou nyní ve Francii v provozu. Že se podíl jaderné energie sníží do roku 2025 na 50 procent celkové produkce, bylo rozhodnuto v roce 2015 za vlády prezidenta Françoise Hollanda. Ten ale žádné konkrétní kroky neučinil.

Francie je druhým největším producentem atomové energie za Spojenými státy.

Související