Japonský soud v úterý rozhodl, že provozovatel jaderné elektrárny Fukušima, firma Tepco, a japonská vláda musí zaplatit 500 milionů jenů (97,6 milionu korun) tisícům lidí, kteří byli postiženi havárií elektrárny při zemětřesení a přívalové vlně tsunami z roku 2011. Informovala o tom agentura AP.

Okresní soud v prefektuře Fukušima dospěl k názoru, že vláda a společnost Tepco neposílily bezpečnostní opatření v elektrárně, přestože již od roku 2002 věděly o možném riziku tsunami v regionu.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna tsunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19 000 lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 000 osob.

Žalobu, kterou řešil soud v úterý, v roce 2015 podalo 3800 lidí, převážně bývalých obyvatel oblasti, kde se jaderná elektrárna Fukušima nachází. Požadovali odškodné za to, že přišli o obživu. Podle tiskových agentur se jednalo o největší hromadnou žalobu osob poznamenaných tímto jaderným neštěstím.

K japonským soudům bylo od jaderné katastrofy z roku 2011 podáno asi 30 podobných žalob, jimiž požadovalo kompenzace na 12 000 lidí.

Úterní verdikt je druhý, který připsal odpovědnost za neštěstí také japonské vládě.

První rozsudek, který viní z katastrofy kromě provozovatele elektrárny také vládu v Tokiu, vynesl v březnu soud v Maebaši.