Čínské ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že v souladu s novými sankcemi Rady bezpečnosti OSN bude uzavřena většina severokorejských firem působících v Číně. Opatření se týká také společných čínsko-severokorejských podniků.

Rada bezpečnosti OSN 11. září odhlasovala nové, přísnější sankce vůči KLDR v reakci na šestou severokorejskou jadernou zkoušku.

Čínské ministerstvo obchodu ve čtvrtek uvedlo, že zmíněné firmy musí být uzavřeny během 120 dnů od dne, kdy RB OSN rezoluci přijala.

Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje.

Jižní Korea čeká od KLDR v říjnu další provokace

Jižní Korea očekává, že Severní Korea příští měsíc provede další provokativní akce. Ty by mohly připadnout na výročí založení vládnoucí Korejské strany práce nebo na dobu konání sjezdu čínské komunistické strany. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Poradce pro národní bezpečnost Čong Ui-jong ve čtvrtek na schůzce s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem řekl, že očekává provokace ze strany KLDR kolem 10. a 18. října. Své výroky ale nijak neupřesnil.

Severokorejské oficiální zdroje uvádějí 10. říjen 1945 za datum založení vládnoucí strany, ačkoli podle některých názorů strana vznikla o něco později.

Sjezd vládnoucí Komunistické strany Číny, který se koná každých pět let, začne 18. října. Jde o klíčovou politickou událost v Číně v letošním roce. Na sjezdu má být vyměněno pět ze sedmi členů stálého výboru politbyra, který určuje dění v zemi.

Severní Korea provádí své zbrojní zkoušky často právě u příležitosti důležitých výročí, jakými jsou například i výročí narození členů vládnoucí dynastie Kimů.

Související