Nejméně šest blízkých poradců amerického prezidenta Donalda Trumpa využívalo ke služebním účelům soukromou schránku elektronické pošty. Napsal to v pondělí list The New York Times s odvoláním na nejmenované činitele. Vedle prezidentova zetě Jareda Kushnera, který to potvrdil již v neděli, šlo například o bývalého vrchního stratéga Stephena Bannona či někdejšího personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse.

Využívání soukromých e-mailů pro služební komunikaci je v americké politice citlivý problém. Trump z něj učinil jedno z hlavních témat loňské prezidentské kampaně, když vytrvale kritizoval podobnou komunikační praxi své demokratické sokyně Hillary Clintonové.

Kushner byl prvním Trumpovým spolupracovníkem, u něhož o víkendu média na používání soukromé schránky upozornila. Jeho advokát vzápětí přiznal, že od ledna do srpna takto manžel prezidentovy dcery Ivanky odeslal téměř stovku e-mailů. Většinou prý šlo o přeposílání novinových článků či politických komentářů.

NYT uvedl, že dalšími lidmi provozujícími tuto praxi byli poradci Gary Cohn a Stephen Miller. Podle pondělního magazínu Newsweek používala soukromý e-mail i Trumpova dcera, která byla několik měsíců neplacenou poradkyní Bílého domu. Nikdo z nich se na dotazy médií k tomuto tématu nevyjádřil.

Trump během kampaně často útočil na Clintonovou kvůli tomu, že jako ministryně zahraničí užívala soukromý poštovní účet. Případem se zabýval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který označil podobnou praxi za krajně neodpovědnou, nikoliv ale trestnou. Šéf FBI informoval veřejnost o pokračujícím vyšetřování Clintonové jen několik dní před listopadovými volbami, čímž podle ní ovlivnil výsledek hlasování v její neprospěch.