Vládní elity v Ázerbajdžánu údajně podle serveru investigace.cz podplácejí evropské politiky. Britská firma Polux Management poslala v říjnu 2013 platbu 61 tisíc eur (zhruba jeden a půl milionu korun) německému politikovi Eduardu Lintnerovi z Křesťanskosociální unie (CSU), který právě v Ázerbajdžánu dohlížel na průběh prezidentských voleb. Po jejich skončení Lintner uvedl, že byly volby zorganizovány na vysoké úrovni a že splnily i standardy voleb Německých.

Přesto tyto volby provázel skandál. Jejich výsledky byly zveřejněny na oficiální mobilní aplikaci pro voliče ještě před otevřením volebních místností.

Peníze z Ázerbajdžánu přitom podle investigace.cz proudí i na české účty, kde skončilo přes šest milionů amerických dolarů (přes 130 milionů korun).

Nejvíce otázek v souvislosti s Českem budí zástupce ředitele ázejbajdžánské protikorupční jednotky Ali Nagijev. Jeho úřad řeší možný střet zájmů politiků, úplatky nebo zvýhodňování rodinných příslušníků. Rodina politika a její obchodní partneři přitom společně nakoupili majetky v Mariánských Lázních a Praze za více než miliardu korun.

Při průměrné mzdě, která v Ázerbajdžánu aktuálně činí 7500 korun, je nad možnosti drtivé většiny občanů v zemi nashromáždit miliardový majetek. Navíc podle ázerbajdžánského zákona o státní službě nesmějí státní úředníci podnikat doma ani v zahraničí.