Severní Korea v úterý pohrozila "nelítostnou odplatou" za americko-jihokorejské vojenské cvičení, které Soul a Washington zahájily v pondělí. Velitelé americké armády ale odmítli výzvy, podle nichž by měli manévry pořádané každoročně omezit. Informovala o tom agentura AP.

Počítačově simulovaného vojenského cvičení se účastní 17 500 amerických a 50 000 jihokorejských vojáků, manévry potrvají do 31. srpna.

KLDR na tato cvičení, která považuje za nácvik k invazi, každé léto reaguje výhrůžkami a někdy také novými zbrojními testy.

Jak uvedla agentura AP, ve Spojených státech i v Jižní Koreji v poslední době zazněly hlasy, které vyzývaly k tomu, aby manévry nebyly tak rozsáhlé nebo aby byly odloženy.

Velitelé americké armády, včetně velitele amerických sil v Pacifiku admirála Harryho Harrise, to ale odmítli. Podle nich jsou manévry klíčové pro spojence, aby byli připraveni čelit neskrývaným hrozbám ze strany Severní Koreje.

Velitel amerických sil v Jižní Koreji Vincent Brooks prohlásil, že spojenci by měli pokračovat v manévrech, dokud k tomu budou mít důvod.

KLDR Spojené státy obvinila, že při vojenském cvičení používají blíže nespecifikované "smrtící" zbraně a že nacvičují atentát na vůdce Severní Koreje Kim Čong-una.

"Nikdo nemůže zaručit, že tyto obrovsky početné síly nezahájí skutečnou válečnou akci v této době, kdy vojenské napětí na Korejském poloostrově dosáhlo extrémní výše," píše se v prohlášení severokorejské vlády.

Severokorejský diplomat Ju Jong-čchol na úterní konferenci o odzbrojení pořádané pod záštitou OSN prohlásil, že KLDR nehodlá o svém jaderném arzenálu vyjednávat.

"Opatření přijatá Severní Koreou posílit svůj jaderný arzenál a vyvíjet mezikontinentální rakety je ospravedlnitelným a legitimním prostředkem sebeobrany tváří v tvář stávajícím očividným hrozbám," uvedl.

"Dokud bude americká nepřátelská politika a jaderná hrozba ostatními akceptována, KLDR nebude o svých obranných jaderných prostředcích jednat," dodal.

Severokorejský vyslanec se tak vyjádřil poté, co americký diplomat Robert Wood na konferenci prohlásil, že prioritou prezidenta Donalda Trumpa je chránit USA a jejich spojence proti rostoucí hrozbě ze strany KLDR.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist