Ruské úřady začátkem týdne zatkly režiséra Kirilla Serebrennikova, který čelí podezření ze zpronevěry státních prostředků poskytnutých na rozvoj umění.

O zadržení režiséra, jehož díla často kritizují ruskou byrokracii a vedení státu, s odvoláním na vyšetřovatele informovaly tiskové agentury.

Vyšetřování jednoho z nejvýznamnějších současných divadelních režisérů v Rusku kritizovala řada představitelů evropské divadelní a filmové scény.

Policie v květnu prohledala režisérův byt, ředitel moskevského Velkého divadla Vladimir Urin pak v dopisu prezidentovi Vladimiru Putinovi označil postup úřadů při vyšetřování Serebrennikova za nesprávný.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov už dříve prohlásil, že vyšetřování Serebrennikova s politikou nemá nic společného.

Vyšetřovací komise v úterním prohlášení uvedla, že režisér je podezřelý ze zpronevěry asi milionu dolarů, což je v přepočtu přes 22 milionů korun. Podle agentury AFP by mu mohl hrozit až desetiletý trest vězení.

Serebrennikov jakoukoli vinu odmítá.

Divadelní a filmový režisér Serebrennikov působí od roku 2012 jako umělecký ředitel divadla Gogol-centr. Představení Gogol-centra si často berou za terč ruskou byrokracii, ruské vedení a společenský konzervatismus, což vyvolává kritické reakce ze strany politiků a představitelů úřadů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist