Ve čtyřech chudinských čtvrtích Ria de Janeiro zasahují od rána tisíce vojáků a policistů. Pokoušejí se uklidnit zhoršující se bezpečnostní situaci ve druhém největším brazilském městě, které v posledních týdnech zachvátila vlna násilí a hromadných krádeží nákladních aut. Uvedl to v sobotu podle agentury AFP odbor bezpečnosti města (Seseg).

Do operace v severní a západní části města s 6,5 miliony obyvatel jsou nasazeny helikoptéry. Ozbrojené složky mají podle AFP 40 příkazů k zatčení. Chudinské favely ovládají znepřátelené gangy, které se obohacují prodejem drog.

Ve městě bylo v první půli roku zaznamenáno nejvíce trestných činů od roku 2009, včetně 3457 vražd. To je podle oficiálních statistik nárůst o 15 procent oproti stejnému období v loňském roce.

Od začátku roku bylo zabito 93 policistů. Loni došlo podle Federace průmyslu Ria de Janeiro převážně na příjezdových cestách do města k 10 tisíc krádeží kamionů.

Dekret opravňující k "nasazení ozbrojených složek" ve městě před týdnem podepsal brazilský prezident Michel Temer. Do boje s organizovaným zločinem bylo okamžitě nasazeno 10 tisíc mužů včetně 8500 vojáků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist