Nový francouzský prezident Emmanuel Macron čelí dosud největšímu odporu při prosazování úsporných opatření ve státním rozpočtu. Dostal se do rozepře s náčelníkem generálního štábu Pierrem de Villiersem kvůli vládnímu návrhu provést rozsáhlé škrty v armádním rozpočtu na rok 2017.

De Villiers následně ve středu oznámil, že odstupuje z funkce. Podle svého prohlášení už by nemohl nadále "zaručit trvanlivost armádního modelu", který je potřebný pro ochranu Francie, napsal server BBC.

Macronova vláda plánovala snížit vojenský rozpočet o 850 milionů eur, vůči čemuž se generál de Villiers ostře vymezil. Letos dostala armáda z rozpočtu 32,7 miliardy eur. V roce 2018 to bude ale víc, 34,2 miliardy eur (přes 890 miliard korun).

Spory mezi oběma muži začaly po vyhlášení plánovaného snížení armádního rozpočtu, které Macronova vláda navrhla ve snaze nepřekročit závazek nanejvýš tříprocentního rozpočtového schodku požadovaného Evropskou unií.

Plánované škrty rozzuřily generála

Macronovo rozhodnutí přišlo po varování státního auditora, který minulý měsíc zdůraznil, že ve státních financích chybí devět miliard eur a vláda bude muset ještě tento rok ušetřit nejméně čtyři miliardy eur, aby Francie splnila tříprocentní závazek.

Navržené škrty přiměly generála de Villierse k ostrým poznámkám na účet parlamentního výboru a prezidenta Macrona. "Můžu být hloupý, ale vím, kdy mě někdo podvádí," řekl generál ve francouzském parlamentu podle nejmenovaného zdroje Financial Times. Poté údajně nešetřil ostrými slovy: "Nenechám se takhle oje…."

Ve francouzských médiích se dokonce objevily spekulace, že šedesátiletý generál se zkušenostmi ze zahraničních misí z Kosova, Mali či Afghánistánu by mohl na protest proti prezidentovým plánům odstoupit.

Analytik agentury Bloomberg Pascal-Emmanuel Gobry zdůraznil, že generálovo chování bylo vzhledem k francouzským poměrům velice výjimečné. Ve Francii panuje dlouhá tradice, že armáda se k politickým událostem nevyjadřuje a je často ve francouzském politickém světě nazývána jako "la grande muette" - "ta velká a tichá".

Macron generálovo chování ostře zkritizoval. "Je pro mě nedůstojné prát špinavé prádlo na veřejnosti," uvedl prezident v pátečním proslovu k armádě při dvoudenní návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa v Paříži.

"Já jsem váš vůdce. Nepotřebuji žádný tlak, žádné komentáře," dodal před nastoupenými armádními důstojníky a jejich rodinami. Ve svém projevu mimo jiné zdůraznil, že nedovolí, aby se takové chování opakovalo. Nicméně uvedl, že od roku 2018 se budou výdaje na armádu naopak zvyšovat.

Macrona kritizují i jeho spolustraníci

Jejich rozepře i nadále pokračovaly a v neděli řekl Macron francouzskému týdeníku Le Journal du Dimanche, že generál de Villiers by měl respektovat jeho příkazy a takové názory si nechávat pro sebe.

Také vyzval de Villierse, aby ve svém úřadě zůstal. Podle agentury Reuters s odvoláním na prezidentovu kancelář se Macron s generálem de Villiersem sejdou tento týden v pátek. Přesná témata jejich schůzky nejsou zatím známa.

Prezidentovo rozhodnutí nicméně kritizovali kromě generála de Villierse i francouzští politici, včetně jeho vlastní politické strany. Podle deníku Financial Times řekl minulý týden Jean-Jacques Bridey, předseda parlamentního výboru pro obranu a Macronův spojenec, že lituje navržených škrtů, "když naši muži každý den riskují své životy".

A místopředseda francouzské nacionalistické strany Národní fronta Florian Philippot podle stejného deníku uvedl, že snížení rozpočtu pro armádu bylo "stejně tak nezodpovědné, jako bylo nepochopitelné".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist