Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijíždí v úterý do Maďarska v čase, kdy maďarská vláda premiéra Viktora Orbána čelí obvinění z antisemitismu.

Minulý týden totiž pod mezinárodním tlakem Budapešť stáhla billboardovou kampaň proti finančníkovi Georgi Sorosovi, který se narodil v Maďarsku a přežil holokaust.

"Jsem sklíčený tím, že nynější maďarská vláda v promyšlené dezinformační kampani použila antisemitskou symboliku," řekl Soros.

Maďarský premiér se v úterý při setkání s izraelským kolegou bránil. "Maďarská vláda má nulovou toleranci vůči jakémukoli druhu antisemitismu," řekl Orbán.

Orbán v narážce na stavbu plotu proti imigrantům a odpor vůči kvótám na přerozdělení uprchlíků také řekl, že uznává právo Izraele na obranu a očekává, že ostatní budou to samé respektovat v případě Maďarska.

Netanjahu i Orbán pak odkázali do minulosti k osobě maďarského rodáka a zakladatele sionismu Theodora Herzla, což jsou kořeny, které Izrael a Maďarsko podle obou státníků pevně spojují v přátelský svazek.

Nad schůzkou, která se pak věnovala hlavně ekonomické spolupráci, se ovšem vznášel stín amerického miliardáře George Sorose.

Pro Orbánovu vládu je Soros a jím financované organizace jako Středoevropská univerzita a nadace Open Society politickým protivníkem před volbami, které se budou konat příští rok.

Izraelský velvyslanec v Maďarsku nejprve proti kampani, v níž se objevily antisemitské symboly připomínající maďarský předválečný antisemitismus, protestoval.

Pobouření vyvolalo také Orbánovo prohlášení o tom, že meziválečný maďarský vládce Miklós Horthy, jehož režim měl antisemitismus jako jeden ze stěžejních ideologických prvků, byl "výjimečným státníkem".

Izraelské ministerstvo zahraničí ale kritiku před první návštěvou izraelského premiéra v Maďarsku od roku 1989 zmírnilo a de facto podpořilo maďarskou protisorosovskou kampaň.

Izrael už dříve také přijal zákony, které podobně jako nové maďarské právo omezují financování nevládních organizací ze zahraničí.

Benjamin Netanjahu totiž Sorose také nemá příliš v lásce, protože americký filantrop financoval i některé izraelské nevládní organizace, které se zabývají ochranou lidských práv a jsou proti okupaci Západního břehu Jordánu.

Netanjahuova vláda tam naopak podporuje stavbu židovských osad.

"Pro premiéra Netanjahua ideálně není rozdíl mezi židovskou a izraelskou identitou. Soros je pro toto vidění překážkou, protože takto vysoce postavená osoba v židovské diaspoře není nutně silně identifikována s Izraelem - ba co hůř, je vůči němu kritická," napsal v deníku New York Times izraelský novinář a překladatel Mairav Zonszein.

Izraelský premiér, který se v Budapešti setká i s premiéry ostatních států visegrádské čtyřky, tak do velké míry nechává maďarskou židovskou komunitu osamocenou v době rostoucího maďarského nacionalismu, který byl zvláště v době druhé světové války svázán s antisemitismem.

Netanjahuova jednání v Budapešti se soustředí především na ekonomickou spolupráci.

"Premiér přijíždí, protože věříme, že máme společné strategické zájmy," řekl agentuře Reuters izraelský velvyslanec v Maďarsku Yossi Amrani.

Ten zároveň ujistil, že Izrael je odhodlán bránit zájmy židovských komunit a bojovat proti antisemitismu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist