Francouzský prezident Emmanuel Macron vyjádřil naději, že šéf Bílého domu Donald Trump změní své rozhodnutí odstoupit od Pařížské dohody o klimatu.

"Americký prezident mi řekl, že se bude snažit v příštích měsících najít řešení," prohlásil Macron v rozhovoru s listem Le Journal du Dimanche.

Klimatická dohoda byla jedním z témat čtvrteční schůzky Macrona s Trumpem v Paříži. "Mluvili jsme podrobně o věcech, které by ho mohly přimět vrátit se k Pařížské dohodě," uvedl v interview s listem Le Journal du Dimanche francouzský prezident.

"Donald Trump mi naslouchal a pochopil smysl mých slov, včetně spojitosti mezi globálním oteplováním a terorismem," prohlásil Macron. "Myslím si, že také viděl mobilizaci (amerických) měst, států a firem, aby Spojené státy zůstaly zapojeny do boje proti oteplování klimatu," dodal.

Pařížská dohoda o ochraně klimatu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí, si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa za to USA platí nespravedlivě vysokou cenu oproti dalším zemím, jakými jsou například Čína či Indie.

Počátkem června americký prezident oznámil, že Spojené státy od Pařížské dohody odstupují, což vyvolalo takřka bezvýhradně kritické reakce po celém světě.