Jižní Evropu opět svírá vlna veder. V jižním Španělsku v uplynulých dnech naměřili vůbec nejvyšší teplotu v historii – 47,3 stupně. V Řecku kvůli vysokým teplotám úřady na část dne uzavírají některé památky, jako třeba slavnou Akropolis v Aténách. Na jihu Itálie několik dnů zuřily požáry.

Meteorologové nedávají obyvatelům jižní Evropy na víkend naději na zlepšení. Vedra by měla jen mírně ustoupit až v pondělí.

Teplotní rekordy ve Španělsku

Španělští zemědělci sčítají škody. Nejprve je na jaře zasáhly mrazy, které zničily část úrody, a nyní se potýkají s postupujícím suchem a vedry.

"Je to hrozný rok, nejhorší za poslední desetiletí. Je to takový ten rok, který vás stojí spoustu peněz. Vůbec nepršelo," uvedl pro list Guardian pětašedesátiletý farmář Diego García de la Peňa, který pěstuje obilí a chová býky na koridu.

Na nedostatek srážek si stěžují také španělští vinaři. Sucho zasáhlo například vinařskou oblast Rioja na severu Španělska.

"Je to velmi komplikovaný rok, odhadujeme, že klesne produkce. Ale hodně ještě záleží na tom, jaká bude druhá polovina roku," vysvětlil nedávno José Joaquín Vízcaíno, expert na vinařství ze španělského Sdružení chovatelů a pěstitelů.

Obává se, že pokud budou vysoké teploty ještě přetrvávat, hrozny nebudou mít dostatek vláhy a budou navíc přezrálé. 

"Očekáváme, že situace se na španělském území bude s postupem léta ještě zhoršovat," uvedla pak k suchu tamní ministryně zemědělství Isabel García Tejerina. 

Teploty v posledních dnech zejména v Andalusii překračovaly 40 stupňů. Dokonce překonaly rekord z roku 1994. Tehdy v Murcíi dosáhly na 47,2 stupně, zatímco v provincii Córdoba v Andalusii tento čtvrtek pokořily 47,3 stupně, informovala španělská média.

"Vlna veder je horší, než jsme čekali," řekla k tomu Delia Gutiérrezová ze španělského meteorologického úřadu AEMET. 

Ani o víkendu si Španělé moc neoddychnou. Očekává se, že mírné ochlazení na jihu a ve středu Španělska přijde nejdříve v pondělí. Jenže teplejší počasí se posune na sever Španělska, kterému se extrémní vedra zatím spíše vyhýbala.

Zavřené památky v Řecku 

Také Řekové se potýkají s neobvykle vysokými teplotami. Ty se v zemi pohybují kolem 37 až 40 stupňů. 

Řecké ministerstvo kultury kvůli tomu dokonce uzavřelo některé památky, které každoročně přilákají tisíce turistů, třeba Akropolis. Pokud budou hrozit příliš vysoké teploty, úřady je uzavřou vždy od jedné do pěti odpoledne.

Řecko přitom vyhlíží rekordní turistickou sezonu. Očekává se, že počet turistů by letos mohl překročit hranici 28 milionů. Mnozí z nich proudí do země právě přes Atény, odkud pak často pokračují na ostrovy.

Úřady v Aténách chudým a starým lidem nabízí možnost strávit den v klimatizovaných domech.

"Přichází sem hodně starších lidí, kteří si nemohou dovolit platit klimatizaci," sdělila aténská úřednice Stamatia Leontopoulouvá.

Požáry v Itálii

V jižní Itálii a na Sicílii teploty tento týden překonávaly 40 stupňů. Vedle veder Itálii sužovaly také velké požáry. Jeden z nich zuřil u Neapole, kde zasáhl lesy v Národním parku Vesuv. K šíření ohně přispívá i silný vítr a dlouhotrvající sucho, které v oblasti panují.

Policie se domnívá, že požár zřejmě způsobili žháři. "Pokud někdo opravdu zapálil Vesuv, tak chci, aby skončil ve vězení na 15 let," prohlásil italský ministr životního prostředí Gian Luca Galletti.

Do oblasti vláda povolala armádu. Ta bude národní park střežit. "Zablokovali jsme všechny přístupové cesty do národního parku a hlídáme teritorium, abychom zabránili vzniku dalších ohňů a zastavili případné žháře," uvedl major Carlo Bianchi pro italskou agenturu ANSA.

Lesní požáry ohrožovaly také populární turistický resort Calampiso na západ od sicilského Palerma. Italské úřady kvůli tomu na lodích evakuovaly přes 700 turistů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist