Ve střety s policií se ve čtvrtek vpodvečer v Hamburku velmi rychle zvrhla demonstrace s názvem Vítejte v pekle, která byla namířená proti pátečnímu a sobotnímu summitu předních světových ekonomik (G20). Vzduchem létaly lahve a další předměty, policie nasadila vodní děla a pepřový sprej, na místo byli povoláni zdravotníci.

Při akci bylo zraněno 76 policistů, většinou lehce. S odvoláním na policii o tom v pátek informovala agentura AFP, podle níž byli zraněni také nejméně dva demonstranti. Policie také během násilností zadržela minimálně pět lidí.

Demonstranti se ve čtvrtek u hamburského přístavu začali scházet po 16.00 středoevropského času a k pochodu městem se zhruba 12 000 lidí v klidu vydalo o tři hodiny později. Už po několika minutách je ale zastavila policie, která svůj krok na Twitteru zdůvodnila tím, že asi tisícovka osob měla zakrytý obličej, což není dovoleno.

Několik desítek minut byl průvod zablokovaný, pak propukly srážky. Policisté se snažili oddělit část demonstrantů, která se nazývá černý blok, a ostatním chtěli umožnit pokračovat v pochodu. Na Twitteru policie uvedla, že její příslušníky demonstranti napadli. Na hamburského policejního mluvčího Tima Zilla se podle policejní zprávy protestující vrhli v okamžiku, kdy poskytoval novinářům rozhovor.

Demonstranti, s nimiž mluvila televize N24, takový výklad odmítají a tvrdí, že vše vyprovokovala policie. Pořadatel nakonec demonstraci ukončil.

Čtvrteční protest byl předem považován za zatěžkávací zkoušku policie, protože se ho podle německých úřadů mělo zúčastnit až 8 000 k výtržnostem připravených levicových radikálů.

Policie se radikály snaží do Německa nevpouštět. Ve čtvrtek vrátila zpět autobus s 27 aktivisty, kteří chtěli překročit hranice z Nizozemska. Ve středu zabránila v příjezdu 33 protivníků summitu G20 ze Švýcarska.

Související