Jednotky irácké armády v neděli zahájily útok na historické centrum Mosulu, které je poslední baštou radikálních islamistů z organizace Islámský stát (IS) v druhém největším městě blízkovýchodní země. S odvoláním na vedení vojska věrného ústřední vládě v Bagdádu o tom informovaly světové agentury.

Na osvobození mosulského starého města se podle generála Abdal Amíra Rašída Jaralláha, který velí iráckým jednotkám v severoirácké provincii Ninive, podílí řadoví vojáci, příslušníci speciálních jednotek i federální policie.

Velitel irácké speciální jednotky Abdal Ghaní Asadí řekl irácké televizi, že boje začaly v šest hodin ráno místního času (v pět SELČ). "Nemůžeme postupovat moc rychle, protože je třeba chránit civilisty," řekl. Další z velitelů sdělil, že radikálové kladou silný odpor z obranných linií. V úzkých uličkách starého města armáda nemůže použít obrněnou techniku a s ohledem na husté osídlení ani těžké zbraně.

Do první linie útoku byl vyslán jeden člen speciální jednotky s buldozerem, aby odtlačil obrannou linii, již IS vybudoval z přívěsů. Řidič buldozeru se musel brzy stáhnout, protože radikálové začali stroj odstřelovat raketami. "Kladou velký odpor," sdělil tento zdroj.

Podle generála Asadího je nejobtížnější situace ve čtvrti Farúk, jež vede k mešitě An-Núrí. Právě v ní vyhlásil v roce 2014 šéf IS abú Bakr Bagdádí chalífát.

"Naše jednotky postupují pěšky, protože ulice jsou příliš úzké. Je to ale poslední dějství představení Islámského státu a naše vůbec nejobtížnější operace. Jsou obklíčeni z 270 stupňů. Zbývá jim už jenom řeka, jinam nemohou uniknout," řekl generál Asadí s poukazem na řeku Tigris, která protéká Mosulem.

Podle něj si iráčtí členové IS oholili plnovousy a snaží se vmísit se mezi civilisty. "Cizinci pokračují v boji a padnou," dodal Asadí s tím, že boj si vyžádá čas.

Mezinárodní záchranný výbor (IRC) oznámil, že pod zásahy hrozí mnoha starým domům zřícení. "Tato konečná ofenzíva může trvat týdny a těm, kdo zůstanou boji uvězněni doma, hrozí hladovění," sdělil v prohlášení IRC.

Operaci s cílem dobýt Mosul z rukou islamistů loni na podzim zahájila irácká armáda, kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice vedená USA. Východní část města se podařilo dobýt letos v lednu. Od února se snaží irácká armáda dobýt části Mosulu západně od řeky Tigris. Od začátku ofenzívy uprchlo z Mosulu přes 860 tisíc lidí a zhruba 195 tisíc z nich se už do osvobozené východní části vrátilo.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zůstává v části Mosulu ovládané IS stále zhruba sto tisíc civilistů, které islamisté využívají jako živé štíty. Radikálů v Mosulu zůstává podle odhadů několik stovek.

Úplné dobytí velkoměsta by bylo těžkou ranou pro organizaci Islámský stát, která podle Bagdádu v současnosti ovládá už jen asi sedm procent iráckého území. V roce 2014 měli přitom radikálové pod kontrolou asi třetinu této blízkovýchodní země.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist