V mimořádných parlamentních volbách ve Velké Británii zvítězili vládní konzervativci premiérky Theresy Mayové. Ti však ztratili většinu v parlamentu a oproti výsledkům z roku 2015 přišli asi o 17 mandátů.

Mayová přitom vyhlásila mimořádné parlamentní volby v zemi s nadějí, že její konzervativní strana ještě více posílí svoji dominantní pozici v britském parlamentu. Namísto toho to ale vypadá, že bude muset hledat koaličního partnera.

Dění po volbách ve Velké Británii jsme sledovali v on-line reportáži.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:40
On-line reportáž začíná

Dobré ráno,

vítáme vás u on-line reprotáže k předčasným parlamentním volbám ve Velké Británii.

Vaše redakce.

08:45
Volební místnosti se otevřely v osm hodin

Velká Británie,  volby

16:35
Kvůli terorismu je v ulicích více policistů

S ohledem na nedávné teroristické útoky dohlíží na volby zvýšené množství policistů.

16:36
Uzavření Trafalgar Square

Policie podle agentury Reuters uzavřela známé londýnské Trafalgarské náměstí - kvůli nálezu podezřelého předmětu.

16:37
Konzervativci premiérky Mayové mají před labouristy náskok jen o jeden procentní bod, ukazují průzkumy

Náskok konzervativců britské premiérky Theresy Mayové před opozičními labouristy činí v den předčasných parlamentních voleb jeden procentní bod. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který společnost Survation vypracovala v úterý a ve středu, tedy po víkendovém teroristickém útoku v Londýně, napsala agentura Reuters.

16:45
Na Trafalgarském náměstí jsou speciální jednotky

Na Trafalgarském náměstí v centru Londýna operují přivolané speciální jednotky. Oblast je uzavřena, nejsou hlášená žádná zranění ani specifická hrozba.

16:49
Reuters: Police situaci na Trafalgaru neřeší jako hrozbu spojenou s terorem

Za poslední tři měsíce došlo ke třem teroristickým útokům na území Velké Británie. Londýňané proto po uzavření Trafalgarského náměstí na Twitteru vyjadřovali znepokojení. Policie ale podle Reuters situaci nešetří jako hrozbu spojenou s terorem.

16:50
Mayové vážně hrozí, že nebude mít většinu křesel

Podle většiny průzkumů konzervativci britské premiérky Theresy Mayové sice volby vybrají, ale je tu velké riziko, že nezískají potřebnou většinu 326 křesel ve 650členné dolní komoře britského parlamentu. To by vyvolalo politickou krizi v době, kdy Británie potřebuje řešit dohodu o brexitu a boj proti terorismu.

Jeden z poslední volebních modelů agentury YouGOV předpokládá, že konzervativci získají zhruba 313 křesel. Museli by tak sestavit koaliční vládu:

16:59
Téměř třetina z kandidátů jsou ženy

Mezi 3304 kandidáty napříč všemi politickými stranami je v těchto volbách rekordní počet žen: celkem 974.

17:20
Theresa Mayová odevzdala svůj hlas krátce po otevření hlasovacích místností
17:22
Stejně jako Mayová odevzdal ráno svůj hlas také šéf labouristů Jeremy Corbyn

17:32
Volební účast je zatím mírně nadprůměrná

Podle údajů několika volebních komisí v centru Londýna kolem 15:00 SELČ, tedy sedm hodin po otevření volebních místností a osm hodin před jejich uzavřením, byla účast mírně nadprůměrná.

18:30
Konzervativci i labouristé se v kampani soustředili na vyrovnané obvody

Pozornost stranických lídrů se v posledních dnech kampaně soustředila na obvody, které byly v minulých volbách vyrovnané a mohou být klíčem k celkovému volebnímu úspěchu.
Příkladem je severní westminsterský obvod v centrálním Londýně, kde v minulosti tradičně vítězili konzervativci a nyní dvakrát za sebou o několik procentních bodů vyhrál kandidát levice.
Pokud se Mayové podaří přesvědčit více středově orientované voliče ve vyrovnaných obvodech které minule připadly labouristům, může podle analytiků počítat s pohodlnou parlamentní většinou. Pokud je na svou stranu získá Corbyn, bude výsledek vyrovnanější.

18:38
Účast na volbách v Británii podle BBC každoročně roste

Kolik procent britských voličů chodí obvykle k volbám?

2015: 66.2%
2010: 65.1%
2005: 61.4%
2001: 59.4%
1997: 71.4%

18:53
Kuriózní hlasovací místnost

Obyvatelé pobřežního města Brighton na jihu Spojeného království svůj hlasovací lístek mohou vhodit například do místního mlýna.

19:41
Podle britských médií provázejí volby drobné potíže

Britská média hovoří o řadě drobných potíží, které na některých místech doprovázejí volby. Podle Guardianu nebylo například umožněno odvolit více než dvaceti studentům Keele University. Údajně kvůli tomu, že volební místnosti chyběla část výpisu ze seznamu voličů.

20:39
Konzervativci se podle posledního předvolebního průzkumu mírně polepšili

Šance konzervativců ve volbách se na poslední chvíli přece o něco zvýšily. Tvrdí to agentura Reuters s odkazem na dnešní průzkum agentury Ipsos MORI. Průzkum předpovídá Konzervativní straně zisk 44 % a labouristům 36 %.

Agentura Reuters také připomíná, že každý pátý volič tento týden ještě stále nevěděl, pro koho bude hlasovat.

20:48
Nejzajímavější místa, která se proměnila ve volební místnosti
21:20
Experti: Téma bezpečnosti volby příliš neovlivní

S ohledem na nedávné teroristické útoky byla před volbami tématem i bezpečnost, která však podle expertů výsledek příliš neovlivní.
Zvýšená policejní pohotovost se nijak zvláště neprojevuje ani v ulicích londýnského centra.
Před volebními místnostmi nejsou policisté vůbec a při cestě mezi nimi jsou k zahlédnutí spíše výjimečně, většinou poblíž vládních budov na třídě Whitehall. Žádné výraznější incidenty hlášeny nejsou.

21:32
Celkem 326 křesel potřebují konzervativci k sestavení jednobarevné vlády

Velká Británie se po dnešních volbách možná dočká koaliční vlády, na kterou tato země ale není se svým většinovým volebním systémem zvyklá.

Poprvé od 2. světové války vládla v Británii koalice po volbách v roce 2010. Dostatek křesel se tehdy nepodařilo získat konzervativcům, které vedl David Cameron, a strana musela vytvořit koalici s labouristy.

Konzervativci potřebují v dnešních volbách získat minimálně 326 křesel, aby měli "nárok" na jednobarevnou vládu. V současném parlamentu mají 330 křesel, labouristé 229.

22:01
Souhrn nejdůležitějších informací ohledně britských voleb

V předčasných parlametních volbách spolu svádí těsný boj konzervativci premiérky Theresy Mayové s opozičními labouristy Jeremy Corbyna.
Jeden z posledních průzkumů dával Mayové náskok jen jedno procento.
Lidé mají ještě hodinu na to, aby šli vhodit svůj hlasovací lístek. Ve 23:00 SELČ se volební místnosti uzavřou.
Bezprostředně po ukončení voleb se očekávají první odhady výsledků.
Definitivní výsledky budou známé až v pátek odpoledne.

22:08
Město Sunderland chce opět sečíst hlasy nejrychleji

Anglické město Sunderland se chce opět stát rekordmanem v rychlosti sčítání volebních hlasů. Město drží rekord od roku 1992 a nejrychleji se podařilo hlasy sečíst za 90 minut. Členové místní komise v zájmu rychlosti požádali voliče, aby lístky překládali jen jednou. Volební lístky navíc budou sčítat zkušení bankovní úředníci.

22:33
Výsledky britských voleb v roce 2015
23:00
Volební místnosti se uzavřely

Kostky jsou vrženy. Teď už nám nezbývá než čekat na exit polly a hlavně výsledky sčítání.

23:01
První exit poll: Konzervativci nebudou mít většinu

Podle prvního průzkumu by konzervativci měli vyhrát volby, ale nezískají většinu. Levicoví labouristé posílili. Dále posílili i liberální demokraté. Naopak oslabili skotští nacionalisté. Britské odhady ale nebývají příliš přesné a vše může být jinak.

23:08
Tvrdá rána pro Mayovou

Podle prvních předběžných odhadů přišli konzervativci přišli o 17 poslanců a labouristé naopak získali 34 nových mandátů. To by byla pro premiérku Mayovou tvrdá rána.

23:09
Vláda potřebuje 326 křesel

K sestavení samostatné vlády by premiérka Theresa Mayová potřebovala pro svoji Konzervativní stranu získat alespoň 326 mandátů.

23:11
Financial Times: Je to šok

Novináři v redakci Financial Times neskrývají šok - tak špatný výsledek konzervativců nečekali.

Labouristé ale ještě nejásají. Tvrdí, že počkají na první tvrdá čísla ze sčítání hlasů.

23:11
První výsledky mezi první a druhou hodinou

První oficiální čísla z čítání, která by napověděla, jak moc se realita liší od odhadů, bychom měli mít mezi první a hodinou ráno.

23:12
Obrovská ztráta pro Skoty

Pokud by se opravdu naplnila čísla odhadů, tak by Skotská národní strana velmi utrpěla. Odhady jí přisuzují pouhých 34 křesel, tedy o 20 mandátů méně. S tím nepočítaly zřejmě ani ty nejčernější scénáře.

23:19
První odhad - graficky

První odhad ještě graficky. Připomeňme, že straba potřebuje minimálně 326 křesel, aby sestavila vládu.

23:20
Bývalý konzervativní ministr financí George Osborne už si nebere servítky

"Pokud (premiérka Mayová) dosáhla horšího výsledku než před dvěma lety a bude složitě sestavovat koalici, pak se samozřejmě nabízí otázka, jakou má vůdkyně konzervativní strany politickou budoucnost," prohlásil podle Financial Times Osborne, který se netají kritickým vztahem k Therese Mayové.

23:21
Britská libra se po oznámení prvních odhadů silně propadla
23:29
Theresa May Be PM

Komentátor Ekonomu David Klimeš užil slovní hříčku z příjmení současné britské premiérky - "Theresa Mayová může být premiérkou"

23:37
"Mayová nebude moci být premiérkou"

Také labouristický stínový ministr financí John McDonnell se domnívá, že vzhledem k výsledkům voleb bude nynější premiérská funkce pro Theresu Mayovou nadále neudržitelná. Vyjádřil se pro The Guardian.

23:38
Propad libry vůči koruně po zveřejnění výsledků

british pound

23:40
Opatrné nadšení opozičních labouristů

Z labouristického tábora, kterému první odhady přisuzují sice druhé místo, ale výrazný nárůst poslaneckých mandátů (až 34), přicházejí první opatrné reakce.

"Poslední dva roky se nálady v britské politice měnily strašně rychle. Mysleli jsme si, že alespoň dnes v noci přijde něco předpokládaného. Tohle je ale pokračování oněch turbulencí a zmíněné nevyzpytatelnosti. Nikdo takový exit poll nečekal," prohlásil podle agentury Reuters Ed Balls, bývalý labouristický mluvčí pro ekonomiku.

23:42
Varování: Exit polly nebývaly příliš přesné

Odhady ve volbách 1995 a 2015 nebyly přesné a oba podcenily podporu právě konzervativcům. Navíc exit polly nezahrnují poslední hodiny hlasování.

23:46
"Zcela katastrofální výsledek"

Za "zcela katastrofální" pro Konzervativní stranu i pro premiérku Theresu Mayovou označil někdejší ministr financí ve vládě premiéra Davida Camerona George Osborne odhady výsledků dnešních předčasných parlamentních voleb v Británii. Další britští politici jsou v hodnocení odhadů opatrní, je podle nich třeba počkat až na konečné výsledky.

"Pokud jsou odhady jen trochu přesné, je to zcela katastrofální pro konzervativce i pro Theresu Mayovou," řekl Osborne stanici ITV News. Podle něj bude s takovými výsledky jen těžko možné, aby Konzervativní strana zůstala u moci. Zároveň je ovšem přesvědčen, že i pro labouristy bude stejně složité vytvořit koaliční vládu.

Ministr obrany ve vládě premiérky Mayové Michael Fallon zdůraznil, že nejde o výsledky, ale o odhady. "Tyto odhady se v minulosti mýlily, v roce 2015 podhodnotily náš zisk," uvedl.

23:47
Obrazem: V Sunderlandu soutěží o nejrychlejší sečtení voleb

Volby v Británii

Volby v Británii

Volby v Británii

00:05
A známe jméno první poslankyně...

První jasné křeslo má labouristka Chi Onwurahová.

00:07
Jásot studentů

Ihned po oznámení prvních odhadů výsledků dnešních britských parlamentních voleb propukl sál londýnské univerzity LSE v jásot.

Místní studenti, kteří sledovali dění ve společnosti profesorů, neskrývali sympatie pro lídra labouristů Jeremyho Corbyna, jehož zisk předčil většinu očekávání. Podle univerzitních expertů odhady naznačují, že premiérka Theresa Mayová nebude mít pevný mandát k vyjednání dohody s Evropskou unií.

00:08
Pokud by se odhady potvrdily, mohl by to být pro britskou premiérku konec ozývá se z konzervativní strany
00:12
První výsledky nedávají zcela za pravdu odhadům

První výsledky sčítání zatím nenaznačují, že by situace dopadla tak, jak naznačují exit polly. Nezbývá nám ale než čekat.

00:13
Jak se povolební odhady spletly v roce 2015

Neodepisujme britskou premiérku Mayovou, takto se v roce 2015 spletly exit polly:

Konzervativci měli získat 316 mandátů, získali 330

Labouristé měli získat 239, získali 232

Skotští nacionalisté měli získat 58, získali 56

Liberální demokraté měli získat 10, získali 8

Letošní výsledky budou víceméně jasné po čtvrté hodině ranní.

00:17
Zvláštní nová tradice britských politiků
00:20
Liberální demokraté vylučují koalici

"Zcela vylučujeme koalici," říkají liberální demokraté prostřednictvím svého tiskového oddělení. Přitom ve chvíli, kdy žádná strana nezíská většinu, budou mandáty liberálních demokratů velmi žádané.

00:34
Zelení nepodpoří vládu konzervativců

Britští Zelení odmítli podporu vládě konzervativců. Nemá to však valný význam - odhady predikují Zelených jeden mandát.

00:36
UKIP: Brexit je v ohrožení

Lídr stran UKIP, jejímž cílem bylo opuštění EU, se obává, že Theresa Mayová předčasnými volbami ohrozila Brexit. Sama strana UKIP podle odhadů ve volbách propadla a neměla by získat v dolní komoře britského parlamentu jediný mandát.

00:38
Mayová koncem května: Pokud ztratím 6 křesel, prohraju volby

Po oznámení odhadů výsledků čtvrtečních předčasných parlamentních voleb v Británii se na sociální síti twitter začal šířit nedávný příspěvek Theresy Mayové, ve kterém premiérka uvedla, že pokud ztratí jen šest křesel, prohraje celé volby. K jednacímu stolu s Evropskou unií podle premiérčina květnového tweetu v takovém případě usedne Jeremy Corbyn. Podle dosavadních odhadů premiérčina strana přišla o 16 mandátů.

"Pokud ztratím jen šest křesel, prohraju tyto volby a Jeremy Corbyn usedne k jednacímu stolu s Evropou," napsala Mayová na twitteru 20. května. Podobné prohlášení během kampaně zopakovala několikrát.

00:40
Mayová po volbách vyjedná dohodu s EU stěží, tvrdí experti

"Vyhlášením voleb se vrhla do hazardní hry, kterou prohrála," komentoval odhady profesor Patrick Dunleavy, podle něhož v případě potvrzení odhadů Mayová nezíská to hlavní, co od voleb chtěla - silný mandát pro vyjednávání vztahů s EU po brexitu.

00:41
Libra mírně stoupá - obchodníci nevěří, že by odhady byly zcela správné
00:43
Šok v soutěži sčítání

Sunderland je šokovaný, že jej při soutěžení v sečtení hlasů docela hravě předehnal Newcastle.

01:01
Obrazem: Volby bedlivě sledují obchodníci, vše se ale může otočit - spíše v jejich prospěch

Volby v BritániiVolby v Británii

01:17
Konzervativcům se daří lépe, než předpokládají exit polly

Premiérka Theresa Mayová má stále naději. Dosavadní sčítání naznačuje, že by se konzervativcům mělo dařit lépe, než to předpokládaly povolební odhady.

01:35
Shrnutí
  • Britové ve čtvrtek volili nové členy Dolní sněmovny parlamentu, ve kterém měla dosud většinu 331 křesel Konzervativní strana.
  • První odhad po uzavření volebních místností sice přisoudil znovu vítězství konzervativcům premiérky Theresy Mayové, ale strana podle něj získala jen 314 křesel, nedosáhla by tedy na většinu v 650členné komoře, kde potřebuje získat minimálně 326 mandátů.
  • Opoziční labouristé předsedy Jeremyho Corbyna podle stejného odhadu získali 266 mandátů a výrazně tak navýšili počet poslaneckých mandátů o cca. 34 míst.
  • Kromě konzervativců a labouristů by se do britského parlamentu podle průzkumu mezi voliči u volebních místností dostala taky Skotská národní strana (SNP) se ziskem 34 křesel a Liberální demokraté se 14 mandáty.
  • Konzervativní premiérka Mayová čelí po vyhlášení exit pollů první kritice. Mimořádné volby totiž v dubnu vyhlašovala s tím, že v nich konzervativní strana ještě posílí. Teď to ale vypadá naopak na výrazný propad podpory.
  • Ještě před třemi měsíci tvořil náskok vládních konzervativců oproti opozičním labouristům téměř 20 procent. Teď ale toryové podle exit pollů přijdou o 17 poslaneckých mandátů a ztratí většinu v parlamentu.
  • Britští liberální demokraté, kteří by podle prvních exit pollů mohli pomoci konzervativcům získat v parlamentu znovu většinu, odmítli vytváření jakýchkoli koalic a taktických spojenectví.
  • Ale exit polly nebyly ani v historii příliš přesné, první čísla ze sčítání naznačují, že by konzervativci mohli získat více hlasů, a tedy možná i většinu a povolební pat by byl zažehnán.
  • Jak volby dopadly by mohlo být známo kolem čtvrté hodiny ranní.
01:38
Volby budeme sledovat nadále

Naše on-line reportáž prozatím končí. Výsledkům voleb a povolební situaci se budeme věnovat v pátek ráno.

07:01
On-line reportáž pokračuje

Dobré ráno, on-line reportáž z britských voleb pokračuje, čekáme především na oficiální výsledky

07:03
Corbyn žádá demisi

Vůdce labouristů Jeremy Corbyn už vyzval britskou premiérku Theresu Mayovou, aby vzhledem k chabému výsledku v parlamentních volbách podala demisi. 

Sama Mayová naopak prohlásila, že se konzervativci pokusí zajistit Británii potřebnou stabilitu.

07:03
Hrozí nestabilita

Také podle propočtů agentury Reuters konzervativci Theresy Mayové už nemohou získat potřebnou většinu hlasů v parlamentu. Velké Británii tak hrozí politická nestabilita.

07:18
Vítězem jsou ženy

Podle agentury AP se podle předběžných výsledků dostal do parlamentu rekordní počet žen: 192.
V minulém parlamentu jich bylo 191 a v roce 2010 jen 143, což byl v té době také rekord.
Zatím ale stále nejsou přerozdělená všechna křesla.

07:25
Vysoká účast voličů

Volební účast byla vysoká. Pro parlamentní volby je účast 68,6 procenta nejvyšší od roku 1997.

07:46
Farage se bojí o brexit

Objevují se obavy z opožděného zahájení brexitu. Británie bude nejprve sestavovat vládu, která bude moci o výstupu z EU začít jednat.
Obavy vyjádřil i bývalý vůdce UKIP Nigel Farage, který stál v čele kampaně pro vystoupení z EU. "Mayová všechno ohrozila," píše na Twitteru.

08:02
Libra ztrácí

Britská libra se v reakci na překvapivě slabý výsledek konzervativců v předčasných parlamentních volbách propadla vůči dolaru až o dvě procenta na nejnižší úroveň od dubna. Investoři se obávají, že nerozhodný výsledek voleb v Británii vyvolá politický chaos.

Libra během obchodování v Asii sestoupila až na 1,2693 USD, nejníže od 18. dubna. Na začátku londýnského obchodování vykazovala pokles o necelá dvě procenta na 1,2708 USD, napsala agentura Reuters. Kurz eura vůči dolaru se drží téměř beze změny na 1,1210 USD.

08:05
Britští politologové: Zemi čeká období nestability

Británie čelí období nestability po parlamentních volbách. Ty oproti očekávání konzervativců oslabily postavení vládní strany v parlamentu, a zpochybnily tak její strategii při vyjednávání o odchodu z Evropské unie, které má začít za deset dnů.

08:15
Mayová opustila úřad vlády zadním vchodem

Podle reportéra CNN Maxe Fostera opustila britská premiérka Theresa Mayová úřad vlády sídlící na Downing Street zadním vchodem. Vyhnula se tak všudypřítomným čekajícím novinářům.

08:21
Šéfka konzervativců promluví v 11:00

Theresa Mayová hodlá v 11:00 hodin SELČ pronést projev k výsledkům parlamentních voleb. Šéfka kabinetu, která po volebním neúspěchu konzervativců čelí výzvám k demisi, zatím své budoucí plány neoznámila. Řekla jen, že její strana se pokusí zajistit zemi stabilitu, kterou potřebuje.

08:33
Gratulace z Německa

Šéf sociálních demokratů Martin Schulz na dálku pogratuloval Jeremymu Corbynovi k "velkému závodu". Podle Schulze, který s Corbynem telefonoval, se oba dva státníci setkají "velmi brzo".

08:39
Jednání o odchodu Británie z EU by mělo začít 19. června

Vyjednávání brexitu je naplánované na 19. června. Vedoucí představitelé EU se ale obávají, že se za současné situace zvýší riziko selhání jednání. Guenther Oettinger, německý člen Evropské komise, uvedl, že není jasné, zda by jednání mohla být zahájena v pondělí 19. června podle plánu. Rozhovory, kterými chce EU v březnu 2019 zajistit hladký odchod Británie z unie, by byly bez silného partnera nejisté.

08:50
Podle BBC Theresa Mayová odstoupit nehodlá

Britská premiérka Theresa Mayová dnes nemá v úmyslu po ztrátě parlamentní většiny ve volbách oznámit svou demisi. Podle agentury Reuters je o tom přesvědčená hlavní politická komentátorka britské zpravodajské stanice BBC Laura Kuenssbergová.

09:03
Rekordní nárůst hlasů

Jeremy Corbyn dokázal vyhrát pro svou stranu labouristů od posledních voleb 10% zisk. To se ještě žádnému předsedovi labouristů nepodařilo.

09:10
Skotští nacionalisté oslabili své řady

Výsledek britských parlamentních voleb oslabil možnost uspořádání druhého referenda o skotské nezávislosti. Skotská národní strana (SNP) přišla zhruba o dvacítku poslanců. Řada čelných politiků SNP podle agentury Reuters přišla o poslanecký mandát. Hlasy na úkor nacionalistů přitom získaly strany, které chtějí zachovat jednotu Spojeného království.

09:16
Německá média: Výsledek konzervativců je katastrofální

O katastrofálním výsledku konzervativců nebo propadu premiérky Theresy Mayové píší v reakci na britské parlamentní volby německá média. Očekávají, že výsledek, který nedává žádné ze stran většinu, přinese další nejistoty a komplikace při jednání o vystoupení Británie z Evropské unie.

09:21
Výsledky v Severním Irsku

Demokratická unionistická strana (DUP) získala 10 mandátů, Sinn Fein 7. Unionisté by podpořili premiérku Mayovou, republikáni však ne.

09:30
Ze 650 křesel je nyní přerozděleno celkem 646

Konzervativci jich v tuto chvíli obsadili 315, takže je jisté, že většinu nezískají. Otázkou zůstává, zda získají podporu pro sestavení koaliční vlády.

09:37
Výběr z britských deníků

List The Times označil za noční můru večerní odhad výsledků, který nebyl daleko od skutečného počtu mandátů. "Theresa Mayová nezůstane v Downing Street příliš dlouho," napsal deník, který tradičně podporuje konzervativce.

Bulvární Daily Mail, který před volbami rovněž podporoval premiérku, píše o šokujícím výsledku a možném chaosu, který hrozí Británii při vyjednávání s Evropskou unií.

Další z konzervativních listů The Daily Telegraph již spekuluje o tom, kdo by mohl Mayovou v čele strany i země nahradit. Největší šance dává ministru zahraničí Borisi Johnsonovi, který byl klíčovou postavou loňského referenda o brexitu.

Komentář levicového listu The Guardian v tom vidí úspěch labouristické kampaně, která byla více orientována na lidi než ta konzervativní. "Optimismus zvítězil nad zastrašováním lidí varováními, že (pokud vyhraje Corbyn) nastane chaos," napsal deník.

09:45
Premiér Francie Philippe: Volby nezpochybnily vůli Britů opustit EU

Vyjednávání o brexitu budou dlouhá a složitá, ale výsledek britských všeobecných voleb nezpochybnil rozhodnutí Britů opustit EU. Podle agentury Reuters to dnes řekl předseda francouzské vlády Edouard Philippe.

09:52
Řada známých kandidátů se do parlamentu nedostala

Do parlamentu se nedostali například bývalý šéf liberálních demokratů Nick Clegg nebo někdejší skotský premiér a čelný představitel Skotské národní strany Alec Salmond.

09:58
Premiér Sobotka vyjádřil podporu Corbynovi
10:05
Corbyn: Jsme připraveni sloužit této zemi
10:18
Černý scénář pro libru

Momentálně se jedna libra obchoduje na měnových trzích na úrovni okolo 1,27 dolaru. Za euro se aktuálně platí okolo 0,8810 libry, včera se přitom kurz pohyboval okolo 0,8670. “Pro libru je politická nejistota vyplývající z výsledku voleb černým scénářem,” řekl agentuře Reuters měnový stratég londýnské ING Viraj Patel.

10:19
Akcie naopak rostou

Hlavní index londýnské burzy FTSE na rozdíl od libry posiluje. Aktuálně zhruba o půl procenta a jeho hodnota je 7489 bodů. Index je však složen hlavně z nadnárodních firem, pro které nejsou obavy z vývoje v Británii tak podstatné.

10:25
Volební mapa

Pro labouristy hlasoval Londýn, průmyslový pás mezi Liverpoolem, Leedsem a Sheffieldem na severu Anglie a jih Walesu mezi Cardiffem a Swansea.
Anglický venkov, jih Anglie a jih Skotska zase podpořily konzervativce.

10:33
Až bude Británie připravená, začnou rozhovory o odchodu z EU

Rozhovory o odchodu Velké Británie z EU by podle unijního vyjednavače pro brexit Michela Barniera měly začít ve chvíli, kdy na ně bude Británie připravená. Barnier to uvedl na Twitteru s tím, že časový plán a pozice EU jsou jasné.


10:43
Za Corbynem stáli především mladí voliči

Velký podíl na vzestupu labouristů mají podle britských médií mladí voliči do 24 let, kteří ve velké většině podpořili Corbynovy labouristy.

Podle dosavadních výsledků měli labouristé vyšší podíl hlasů v univerzitních městech jako Oxford, Cambridge nebo Sheffield a v obvodech s velkým počtem mladých voličů.

10:52
Symbolickým vítězem je Jeremy Corbyn, říká komentátor ČRo Jiří Hošek

 

10:59
Severoirští unionisté podle televize Sky nabízejí toryům podporu

Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) zvažuje, že podpoří konzervativce, aby mohli vytvořit vládu. Uvedla to televize Sky News s odvoláním na nejmenovaného poslance DUP.

11:03
Theresa Mayová chce sestavit vládu

Britská premiérka Theresa Mayová odpoledne zamíří do Buckinghamského paláce, aby oficiálně oznámila královně Alžbětě II., že bude schopna sestavit vládu pouze z konzervativních politiků. Schůzka se podle BBC bude konat ve 13:30 SELČ.

11:15
Vyjádření Donalda Tuska k odchodu Británie z EU

Předseda Evropské rady Donald Tusk varuje Británii, aby nepodcenila vyjednávání o odchodu z EU.
"Nevíme, kdy jednání začnou. Víme, kdy musí skončit," napsal na Twitter s tím, že pokud Británie nebude vyjednávat, opustí EU bez dohody v březnu 2019.

11:36
Vyjádření prezidenta Miloše Zemana
11:49
Šéf strany UKIP Paul Nuttall rezignoval.

Lídr konzervativní strany UKIP Paul Nuttall rezignoval. Je to už třetí šéf strany, který z jejího čela od loňského roku odstoupil. Po referendu o brexitu tak loni učinil Nigel Farage.

11:51
Corbyn děkuje voličům

"Váš hlas byl hlasem pro změnu, pro naši zemi a pro naději. Theresa Mayová vyhlásila tyto volby ze zájmu její strany, nikoliv naší země. Ale podcenila labouristickou stranu a co více, podcenila vás," řekl voličům labouristické strany.

12:08
Video: Projevy Mayové a Corbyna

 

12:26
Téměř tři čtvrtiny lidí do 25 let se účastnily voleb
12:29
Prakticky konečné rozdělení křesel v parlamentu. Zbývá již sečíst jen poslední okrsek
12:31
Sobotka a Juncker by chtěli urychlit brexit

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci v Praze upozornil, že od referenda o brexitu uplynul již rok. "Během tohoto roku Británie nebyla schopná zahájit jednání s Evropskou unií. Na straně Evopy je větší připravenost," řekl.

"Co se týká komise, my jsme byli připraveni zahájit jednání dnes ráno v půl desáté. Takže očekáváme návštěvu z Londýna," reagoval na jeho slova šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

12:36
Snad Britové rychle sestaví stabilní vládu, doufají čeští politici

Čeští vládní i opoziční politici doufají, že v Británii brzo vznikne stabilní vláda připravená jednat o odchodu z Evropské unie navzdory tomu, že vládnoucí konzervativci premiérky Theresy Mayové ztratili parlamentní většinu.

13:05
Mapa, jak lidé volili v jednotlivých regionech království
13:11
Odchod z EU je dobré ještě zvážit, řekl německý ministr zahraničí Gabriel

Hlasování v Británii ukázalo, že si s občany nelze zahrávat a že odchod z EU je dobré ještě zvážit. Podle agentury Reuters to dnes řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

13:20
Výsledky voleb mohou být pro Česko příznivé, shodují se analytici

Výsledky britských voleb by podle analytiků mohly být pro českou ekonomiku příznivé, protože znamenají odmítnutí takzvaného tvrdého brexitu. Podle nich je v zájmu českého hospodářství, aby byl brexit co nejměkčí.

13:33
Fico: Bylo by velmi nebezpečné, pokud by Británie vyšla z jednání o brexitu posílena

Slovenský premiér Robert Fico v reakci na výsledek britských voleb zopakoval, že by bylo nebezpečné, pokud by Británie vyšla z jednání o brexitu posílena. Fico se také vyslovil pro to, aby země EU vytvořily k Británii protiváhu.

13:34
Mayová je na cestě za královnou
13:45
Mayová dorazila do Buckinghamského paláce

Premiérka Theresa Mayová dorazila do Buckinghamského paláce, kde hodlá královnu Alžbětu II. požádat o pověření k sestavení nové vlády. Podle informací britských médií by konzervativci mohli vytvořit menšinovou vládu, kterou by podporovala severoirská Demokratická unionistická strana.

13:52
Mayová sestaví vládu, má svolení od královny

Theresa Mayová po setkání s královnou prohlásila, že byl pověřena zformováním vlády. Mayová také řekla, že to, co teď Británie potřebuje, je jistota. Hlavně kvůli vyjednáváním o brexitu. "Zajistím nové partnerství s Evropskou unií, které zajistí dlouholetou prosperitu," prohlásila šéfka konzervativců.

"Budu pokračovat v práci s našimi přáteli unionisty," přiblížila Mayová podobu své vlády.

13:56
Jednání o brexitu se zpozdí

Výsledek voleb v každém případě ovlivní jednání o brexitu. Podle některých hlasů rostou šance pro měkký brexit - tedy takový, kdy by si Británie zachovala přístup na jednotný trh, ale současně by i nadále umožňovala volný pohyb osob.

Podle jiných to ale může být úplně jinak, tedy že Britové nestihnou uzavřít s Bruselem žádnou dohodu a jednání nakonec ztroskotají.

Zahraniční média se shodují, že jedna věc je téměř jistá. Rozhovory o odchodu Velké Británie, které měly začít už přespříští týden, se s nejvyšší pravděpodobností zpozdí.

Více čtěte zde

14:00
Angela Merkelová se k volbám nevyjádřila, prý kvůli zdvořilosti

Mluvčí kancléřky Angely Merkelové odmítla výsledek hlasování komentovat. "Německá vláda samozřejmě sledovala volby velmi pozorně, jako vždy u takto blízkých a důležitých partnerů, ale ze zdvořilosti a respektu nebudu komentovat výsledek, když se vytváří nová vláda," řekla Ulrike Demmerová.

14:09
Vláda bude tvořena konzervativci společně s unionisty

Theresa Mayová po setkání s královnou prohlásila, že hodlá zformovat novou vládu. Podle Mayové konzervativci ukázali spojením se severoirskými unionisty schopnost utvořit většinu v parlamentu.
"Naše dvě strany se po mnoho let těší silnému vztahu a to mi dává jistotu, že budeme spolupracovat v zájmu celého Spojeného království," prohlásila premiérka.

Mayová také řekla, že to, co teď Británie potřebuje, je jistota. Hlavně kvůli vyjednáváním o brexitu.
"Zajistím nové partnerství s Evropskou unií, které zajistí dlouholetou prosperitu," prohlásila sebejistě šéfka konzervativců. "Budu pokračovat v práci s našimi přáteli unionisty," přiblížila Mayová podobu své vlády.

14:15
Konečné rozdělení křesel v parlamentu

Finální výsledky znamenají 318 křesel pro konzervativce a 262 pro labouristy.

14:27
Tak na definitivní výsledek si ještě počkáme

Podle všeho se výsledky v posledním okrsku Kensington ještě přepočítávají. Konečné výsledky tak budou známy až ve večerních hodinách.

14:45
Tusk gratuluje Mayové

Předseda Evropské rady Donald Tusk pogratuloval na Twitteru premiérce Mayové poté, co pronesla svou řeč po schůzce s královnou Alžbětou.

"Nyní je naše odpovědnost zajistit co nejméně rušivý brexit," zdůraznil také.

15:01
Juncker: Rozhodnutí Britů na brexitu nic nemění

"Hodiny utíkají. Máme dva roky a skutečnost, že se britská demokracie vyjádřila tak, jak se včera vyjádřila, na to nemá žádný vliv," ujistil podle televize BBC předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker poté, co se po britských volbách znovu otevřela debata o tom, kdy skutečně začnou jednání o brexitu.

Ta jsou oficiálně naplánovaná už na 19. června. Povolební situace v Británii by ale vyjednávání mohla ohrozit.

15:03
Sanders gratuluje Corbynovi

K úspěšné kampani pogratuloval Jeremymu Corbynovi také bývalý kandidát na amerického prezidenta a představitel Demokratické strany Bernie Sanders. 

15:13
Sanders: Lidé chtějí vlády pro všechny

"Lidé ve Velké Británii, v USA i jinde chtějí vlády, které budou zastupovat všechny lidi, ne jen jedno procento," prohlásil Sanders.

15:19
Královna popírání na obálce

A takhle vypadá dnešní obálka britského deníku London Evening Standard. "Královna popírání," hlásá titulek.
Podle některých jiných britských médií má obálku na svědomí editor George Osborne - někdejší ministr financí ve vládě premiéra Davida Camerona.

15:56
Unionisté: S Mayovou zatím nepadla žádná jasná dohoda

"Příslib diskuse neznamená domluvu," zní podle zdrojů televize Sky News z Demokratické unionistické strany.
Unionisté upozorňují, že s Mayovou zatím nepadla žádná jasná dohoda.

16:36
City reaguje na výsledky voleb

Mezi výškovými budovami londýnského finančního centra City dnes hloučky zaměstnanců zdejších peněžních domů diskutovaly v zásadě o jediném tématu. "Má, co chtěla. Tohle je reakce na její tvrdý brexit," řekl jeden z dobře oblečených mužů na adresu premiérky Theresy Mayové. Spolu s kolegy se shodl, že někteří lidé nevolili labouristy ani tak kvůli jejich programu počítajícímu s růstem daní pro bohatší, jako spíše ze vzdoru vůči hrozbě rázné odluky od EU, kterou Mayová slibuje.

16:37
Londýňané: Stabilní vládu tahle země mít nebude

Právě v City čekali na výsledek voleb zvláště napjatě, neboť by místní firmy mohly na tvrdou odluku od EU doplatit kvůli faktu, že by jejich zaměstnanci z unijních zemí potřebovali pracovní povolení. Některé firmy zvažují odchod či se již přesouvají.

Po čtvrtečním patovém večeru dnes místní tvrdí, že toho o budoucnosti vědí méně než před volbami. "Jasné je jedno: stabilní vládu tahle země mít nebude," prohlásil další ze zaměstnanců místní banky.

16:40
DUP: S Mayovou budeme jednat o podpoře vzniku konzervativní vlády

Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) dnes oznámila, že zahájí s premiérkou Theresou Mayovou jednání o podpoře vzniku konzervativní vlády. Konzervativci sice vyhráli čtvrteční parlamentní volby v Británii, ale nezískali v Dolní sněmovně potřebnou nadpoloviční většinu. Tu jim má zajistit právě deset poslanců DUP.

"Premiérka se mnou dnes ráno hovořila a zahájíme konzultace s konzervativci, abychom prozkoumali, jak by bylo možné přinést stabilitu našemu národu v této době velkých výzev," řekla podle agentury Reuters vůdkyně DUP Arlene Fosterová.

18:10
On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, pro tuto chvíli naše on-line reportáž končí. Další povolební vývoj pro vás budeme sledovat i v dalších dnech.

Mayová by měla skončit, Británie si zaslouží lepší vládu, vyzval šéf labouristů