Britská kontrarozvědka MI5 zahájila vnitřní vyšetřování toho, zda správně vyhodnotila zpravodajské informace o extremistických postojích sebevražedného atentátníka z Manchesteru Salmana Abediho. Informovala o tom v pondělí britská média. Podle neupřesněného zdroje, který citovala agentura Reuters, byl Abedi mezi 20 000 lidmi, o nichž MI5 věděla, ale nikoli mezi 3000 osobami, které aktivně sledovala.

Britská policie v souvislosti s teroristickým útokem v Manchesteru, při kterém sebevražedný atentátník minulý týden zabil 22 lidí, zadržela dalšího člověka. Policie v pondělí na Twitteru uvedla, že posledním zadrženým je 23letý muž, který byl dopaden v jihoanglickém městě Shoreham-by-Sea. Ve vazbě je podle vyšetřovatelů v současné době 14 lidí.

Policie k nynějšímu zátahu uvedla, že muž je podezřelý z trestných činů, které jsou v rozporu s protiteroristickým zákonem.

Ve vazbě je podle vyšetřovatelů v současné době 14 lidí. Od atentátu, který se stal před týdnem v pondělí po hudebním koncertě, policie zadržela celkem 16 osob, dvě z nich ale později bez obvinění propustila.

Zpravodajský server BBC News v pondělí napsal, že britská kontrarozvědka MI5 byla nejméně třikrát upozorněna na to, že sebevražedný atentátník Salman Abedi má extremistické názory. MI5 podle serveru nyní zahájí vyšetřování toho, jak po těchto varováních postupovala. Podle ministryně vnitra Amber Ruddové je vnitřní vyšetřování MI5 "prvním správným krokem".

Britská média se v pondělí pozastavovala nad skutečností, že britské úřady využily v uplynulých dvou letech pouze v jediném případě možnosti dočasně zakázat britským občanům účastnícím se teroristických operací v zahraničí návrat do vlasti. Ruddová opatření, které platí od roku 2015, hájila. "Neznamená to, že by tajným službám nebo policii k ničemu nebylo. Vůbec není zbytečné," řekla.

Abedi se narodil v Manchesteru libyjským rodičům. Podle některých zdrojů jezdil o prázdninách do Libye bojovat po boku otce proti režimu tehdejšího diktátora Muammara Kaddáfího a možná byl i v Sýrii. Podle BBC News volali dva lidé, kteří ho znali v době jeho studií, kvůli jeho radikálním postojům na protiteroristickou horkou linku.

"Vyšetřování (uvnitř MI5) se bude snažit zjistit, zda z toho, jak tajné služby zacházely s informacemi o Abedim, plyne nějaké poučení," řekl agentuře Reuters její zdroj.

MI5 byla založena v roce 1909, aby čelila německé špionáži. Jejím hlavním úkolem je ochrana britské národní bezpečnosti; většinu její práce nyní podle Reuters představuje boj s terorismem. MI5 zaměstnává asi 4000 lidí.