Americký prezident Donald Trump podporuje pátý článek Washingtonské smlouvy o tom, že útok na jeden členský stát NATO je útokem na všechny. Řekl to ve středu podle agentury Reuters novinářům americký ministr zahraničí Rex Tillerson na palubě Air Force One při přeletu Trumpovy delegace z Říma do Bruselu, kde se šéf Bílého domu ve čtvrtek zúčastní i summitu NATO.
Podle Tillersona se Trump rovněž domnívá, že je důležité, aby se NATO připojilo ke koalici bojující proti takzvanému Islámskému státu (IS), uvedl Reuters.
"Myslím, že (účastníci summitu) podpoří zapojení NATO a jeho formální členství (v koalici proti IS)," citovala šéfa americké diplomacie agentura Reuters. Bez dalších podrobností Tillerson podotkl, že několik států si toto zapojení ještě rozmýšlí.
Doposud jsou do koalice proti IS zapojeny jednotlivé alianční státy, ale nikoliv NATO jako celek. Od čtvrtečního summitu se očekává, že formální zapojení aliance bude oficiálně oznámeno. Už před vrcholnou schůzkou se na něm podle diplomatických zdrojů shodlo všech 28 stálých zástupců v Severoatlantické radě, což je nejvyšší rozhodovací orgán NATO.
Podle agentury Reuters budou s americkým plánem na větší zapojení NATO do boje proti islamistům souhlasit i Francie či Německo, avšak budou trvat na tom, aby šlo o pouze symbolické gesto vůči Spojeným státům. Podle agentury DPA má být zatím vyloučena přímá účast NATO v bojových akcích.
Rozšířeno však má být zapojení radarových letounů AWACS, které mají být napříště využívány nejen k pozorování vzdušného prostoru, ale mají sloužit také jako jakési létající velící centrály pro koordinaci leteckého provozu nad Sýrií a Irákem.
Kromě toho se počítá s tím, že bude jmenován protiteroristický koordinátor NATO, a má být posílen výcvik bezpečnostních sil v Iráku.
Trumpovým hlavním vzkazem na summitu však bude výzva ke "sdílení břemene", zdůraznil Tillerson.
Trump dlouhodobě kritizuje fakt, že většina aliančních států, včetně České republiky, ročně odvádí na obranu méně než dohodnutá dvě procenta HDP.
V této souvislosti také dříve naznačoval, že se USA obrátí zády k těm evropským spojencům, kteří na vlastní obranu dávají jen málo prostředků. Trump dokonce označil alianci za zastaralou, později ale svůj názor změnil. V dubnu při setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem ve Washingtonu už tvrdil, že NATO zastaralé "vůbec není".
Šéf Bílého domu bude ve čtvrtek v Bruselu nejdříve jednat s představiteli Evropské unie a poté se zúčastní summitu NATO, na němž povede českou delegaci prezident Miloš Zeman.
Ve středu zamířil do belgického královského paláce, kde se setkal s belgickým královským párem i premiérem Charlesem Michelem.
Do Belgie přiletěl Trump z Itálie, kde se sešel s prezidentem Sergiem Mattarellou a premiérem Paolem Gentilonim. Podle Bílého domu v rozhovoru s nimi mimo jiné "znovu potvrdil transatlantickou jednotu" ohledně názoru, že Rusko je odpovědné za své počínání na Krymu a na východní Ukrajině a zdůraznil nutnost přesvědčit Rusko k plnění závazků vyplývajících z minských dohod.
Ve Vatikánu americkou hlavu státu přijal papež František. Podle Bílého domu se shodli, že USA a Vatikán sdílejí mnoho základních hodnot a chtějí spolupracovat při celosvětovém prosazování lidských práv, v boji proti lidskému utrpení a v ochraně náboženské svobody. Donald Trump rovněž zdůraznil, že Spojené státy, Vatikán a mezinárodní společenství mohou spolupracovat v boji proti terorismu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist