Americký prezident Donald Trump hodlá omezit příspěvky na nákup zbraní pro značnou část spojeneckých zemí. Úspora plánovaná v rámci Trumpem prosazovaného snížení příspěvků na zahraniční pomoc se dotkne například Ukrajiny, Gruzie či Pákistánu. Podle amerických médií to vyplývá z interního dokumentu ministerstva zahraničí. Experti upozorňují, že tento krok pravděpodobně poškodí americké zbrojní firmy, od nichž již nebudou dotčení spojenci muset kupovat zbraně a mohou se obrátit na levnější konkurenci.

Na základě Trumpova rozpočtového návrhu by se nevratné granty, které Washington poskytuje spojencům v současnosti, měly změnit v úvěry, jejichž objem bude výrazně nižší. Podle televize CBS News z dokumentu ministerstva zahraničí vyplývá, že například Pákistán dostane místo letošních 265 milionů dolarů (6,4 miliardy korun) pouze 100 milionů ve formě půjčky. Podobně výrazné omezení má podle návrhu čekat také Ukrajinu, která americkou pomoc využívá k boji proti proruským separatistům na východě země.

Omezení se dotkne i řady zemí bojujících s islamistickým terorismem ve svých regionech, například Maroka, Libanonu či Nigeru.

Diplomaté či analytici podle médií varují, že změna financování se patrně projeví na úbytku zájmu o americké zbraně v dotčených zemích, které si již nebudou moci dovolit drahé vojenské vybavení. "Státy mohou nakupovat od Ruska či Číny," řekl agentuře Reuters analytik vojenských rozpočtů Todd Harrison. "Je v našem zájmu, abychom udržovali fungující součinnost s našimi spojenci, a tyto vojenské granty jsou toho součástí."

Změny se nedotknou největších příjemců americké vojenské pomoci, kterými jsou Izrael, Egypt a Jordánsko. Nejvíce tradičně dostane Izrael, pro který Trumpův návrh počítá stejně jako letos s částkou 3,1 miliardy dolarů.

Podle Reuters zatím není jisté, zda všechny návrhy projdou hlasováním v Kongresu, který bude rozpočet schvalovat. Proti omezování zahraniční pomoci včetně té vojenské se staví velká část demokratů i řada republikánů.